| CHOIHYOMI a întrebat:

Ajutor! imi poate explica cineva cum pot rezolva exercitiul urmator? 3 la puterea 5 - 3 la puterea 3 + 3 la puterea2. cum fac? copii baza si impart exponentii sau ii adun?:-|va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| AdelinGrigorescu a răspuns:

Il inmultesti pe 3 de 5 ori dupa aia pe 3 de 3 ori iar pe urma pe 3 de 2 ori. Dupa ce iti dau faci calculul.Ti-l rezolv eu:
243-27+9=225

8 răspunsuri:
| AdelinGrigorescu a răspuns:

Il inmultesti pe 3 de 5 ori dupa aceea pe 3 de 3 ori iar pe urma pe 3 de 2 ori. Dupa ce iti dau faci calculul.Ti-l rezolv eu:
243-27+9=225

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

3 la puterea 5 = 3x3x3x3x3=9x9x3=81x3=243
3 la puterea 3 = 3x3x3 = 9x3=27.
3la puterea 2 = 3x3=9
Apoi faci calculul 243-27+9=216+9=225.

| DLeonard a răspuns:

Aduni/scazi exponentii doar la inmultire si impartire. In cazul de fata calculeaza normal... 243 - 27 + 9

| deliaa_5419 a răspuns:

Copii baza si scazi exponentii asa stiu si iti da : 3la5 -3la3+3la2=3la2+3la2=3la4

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Buna! In primul rand nu ai cum sa scrii baza si imparti exponentii sau sa ii inmutesti, cred ca vruiai sa te referi ca atunci cand ai de exemplu 2la a 3 : 2la a 6 :2la a 8 poti scrie baza si si exponenetii se scad (fiindca e impartire - la inmultire exponentii se aduna) dar in cazul tau vezi cat iti da 3 la a 5 si celelalte si apoi dupa ce le-ai transformat, faci celelelte operatii! Bafta ..eu alt mod de rezolvare nu mai stiu happy Funda?

| CHOIHYOMI explică:

Va multumesc la toti... e aiurea ca nu pot da la toti fundasad

| cristians a răspuns:

Pai e simplu 3 la puterea a 5 -3 la puterea 3 esti egal cu 3 la puterea a 2 deoarece am scazut 5-3 si dupa aia 3 la puterea a 2 + 3 la puterea a 2 =3 la puterea a 4 care e egal 73

| delyanebunatika a răspuns:

Pai le rezolvi 3 la puterea a 5 este egal cu 243.3 la puterea a 3 este egal cu 27. 3 la puterea a2 este egal 9
deci 243-27+9=216+9=225