| hogwartsgirl09 a întrebat:

Cum se calculeaza (-13) la puterea 20 : (-11) la puterea 10? cum se procedeaza daca si baza si exponentii sunt diferiti?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculeazao pe telefon si gata, ce atata complicatie.

| Mercorea_Petrica_1995 a răspuns:

In primul rand un numar ridicat la o putere para da rezultat un numar pozitiv
Iar un numar ridicat la o putere impara da rezulata un numar negativ

| bazinga a răspuns:

Un numar negativ la o putere para este pozitiv, adica (-13)^20 = 13^20 si (-11)^10 = 11^10. Iar un numar negativ la o putere impara este un numar negativ, de exemplu (-2)^5 = -(2^5) [ ^reprezinta semnul pentru putere daca nu esti familiarizat cu el, gen a^b este "a la puterea b"].