| oceanoflove a întrebat:

Am cumparat acest radio, dar nu prinde toate posturile cum ar fi Romania actualitati https://images.app.goo.gl/6giS4LRBJnDG5GHP7
As putea sa il reglez ca sa prind frecventa? In manualul de utilizare nu scrie mare lucru decat cum sa il pornesc. Cine a mai patit asta si ma poate ajuta?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am cumparat un AKAI. Am ramas profund dezamagit pentru ca era o marca folosita de mine de pe vremea lui Ceausescu. Pe atunci erau cele mai bune.

| oceanoflove explică (pentru Salontanul):

Eu am cumparat chiar cel mai scump radio expus din magazin ca am zis sa fie de calitate, dar vad ca degeaba.

Bula
| Bula a răspuns:

In Bucuresti, postul de radio "Romania Actualitati" este difuzata pe frecventa 105, 3 MHz (FM).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In Bucuresti este pe 105, 3 frecventa radio Romania actualitati, pentru altre orase cauta pe google ca gasesti

| oceanoflove explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am cautat dar nu o are. Pe display scrie FM. Se poate schimba in AM?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru oceanoflove):

Pe am nu prinzi doar pe Fm, de unde esti?

| oceanoflove explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bucuresti.

| dinaprilie a răspuns:

Parca Romania actualitati pe AM. Are banda asta sau doar FM?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Văd că are afișaj, poți căuta manual frecvența dorită.

| NunuNini a răspuns:

Frecventa nu este aceeasi in orice zona din tara. Cauta pe net si vezi pe ce frecventa sunt in zona ta posturile care te intereseaza.
Apoi, stiu ca pe AM nu mai merg multe, dar le gasesti pe FM (unde medii).

| Bula a răspuns (pentru NunuNini):

FM este banda de unde ultrascurte (modulatie frecventa).
AM este banda de "unde medii" (modulatie amplitudine).