| niko67 a întrebat:

Am cumparat o casa.la tara 40mp.o darapanatura are lumina.ce ma sfătuiți să o daram sau să mă leg de ea.ca vreau sa fac o casa ca lumea.ma refer la costuri. autorizație. Ce bani m-ar costa legal.si ce demersuri se face.si costuri. daca as lega de casa veche.3 camere as avea probleme la primărie.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

LA MULȚI ANI!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine incepi ceva calitativ

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Autorizația se dă mai ușor pentru extindere, decât demolare completă și casă nouă.
Așa că o extinzi cât dorești. După ce extinderea e gata, înlocuiești partea veche cu una nouă.
Dmersurile sunt proeict făcut de firmă de arhitectură autorizată, aprobare de la primărie.
Cât ar costa e greu de spus, depinde cde ce vrei să faci acolo, ce materiale vei folosi, etc. Arhitectul își spune.

| relian a răspuns:

Mai bine o darami si faci alta.La tara fiind probabil nu-s taxe asa mari, ma refer la autorizatie.
Dar mai bine le spui ca o renovezi pe asta ce o ai, intreba acolo la primarie ambele varainate daca renovezi sau extinzi si daca darami si faci alta.
Daca darami trebuie si autorizatie de demolare, aia nu stiu cat costa, apoi autorizatie de constructie.
O casa cum vrei tu, eu personal acolo as rezolvao singur cu sa zic 20 mii de dolari.
Bine nu case cum fac romanii, ziduri betoane inutile, sa fac o casa utila si care sa tina si de cald si de frig, nu sa fac ziduri, cazemate ca nu vine nici un razboi laughing

| Catrice a răspuns:

Un vecin a făcut la fel, a luat o căsuță mica in ultimul hal și și-a făcut în loc ditamai casa.

| Yuoia a răspuns:

Daca ii mai faci 3 camere, tot iti trebuie aprobare. Ca sa nu ai probleme nici la Primarie si nici in alta parte.
Parerea mea este sa o darami si sa faci alta trainica daca iti permiti financiar. Dar nu container cum ti se sugereaza. E mai prost decat darapanatura actuala.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Darama si fa una tip container ca nu ai nevoie de autorizatie de constructie, casele tip container f. practice si foarte ieftine, cu 20mii euro faci o casa de 200metri patrati

| InOrOut a răspuns:

Daca arati si poze cu ea poate imi dau seama daca merita pastrata si renovata. Trebuie vazut daca are igrasie si in ce stadiu sunt fundatiile. In ce sat e? E la drumul principal?