| LittleBlackDress a întrebat:

Am mare nevoie de voi! Azi am spart un termometru cu mercur. Il scuturam cu mana dreapta si in mana stanga tineam cutia de plastic in care se tine, cand am dat cu el in cutie si s-a spart capul. Bobitele de mercur au cazut pe coltul mesei si pe covor. In camera eram eu si tata. Eu in prima faza am crezut ca pe masa erau cioburi, si pana sa caut eu ce e de facut, mercurul a stat acolo 20 min, in camera cu tata. Dupa le-am strans eu cu servetele umede si cu manusi, le-am aruncat, am aspirat tot covorul si am deschis geamurile sa se aeriseasca si am plecat de acolo. Tata a revenit peste cca o ora si a mai cautat bobite si le-a luat cu banda adeziva. Dupa a venit mama si a adus pulbere de sulf si am dat peste tot, inclusiv pe maini pentru ca am impresia ca l-am atins. Apoi am aspirat tot sulful ca sa treaca pin tubul de la aspirator si am aruncat sacul de la aspirator. Acum nu o sa mai stam o vreme acolo si inca avem geamul deschis. Spuneti, e bine ce am facut? E ceva grav? O sa ne afecteze? Ar trebui sa imi fac griji? Imi e frica sa nu se intample ceva. Stiu ca e o cantitate mica, dar e totusi mercur. Acum am cumparat un temometru electronic. Voi cum ati procedat cand ati spart un termometru? Ati patit ceva? Ajutati-ma, va rog!

Răspuns Câştigător
| vRemi a răspuns:

Ai facut totul foarte bine insa nu este foarte bine ca a stat 20 de minute pana sa il strangi, dar in felul cum ati actionat este evident aproape imposibil sa mai ramana mercur pe acolo, in orice caz daca este pe tine poti muri daca nu, nu se intampla nimic mercurul poate face gauri (in carne)

2 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns (pentru vRemi):

Ceea ce vrei sa zici esta ca, daca nu are nici o gaura pana acum, e safe, righT?

| vRemi a răspuns (pentru 95Cosmin):

Ceva de genul, adica tu esti in regula daca nu a ajuns pe tine.