| Anonim0491 a întrebat:

Salut TPU

Acum 30 de minute am scapat un termometru pe jos,lângă pat, iar bobitele de mercur au ajuns sub pat și nu le pot scoate.am aerisit camera 30 de minute pot patii ceva dacă mercurul rămâne acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ce culoare are lichidul care era in termometru? Daca nu e argintiu, nu e mercur. Nu prea se mai fabrica termometre cu mercur.

| Anonim0491 explică (pentru Holiday):

Erau bobite argintii de metal

| VoidEternal a răspuns:

Fa cumva si scoate-l. Nu are treaba aerisitul, mercurul nu e volatil. Dar la un moment dat daca vreun copil sau animal ajunge acolo si ia contact cu el, pot aparea probleme.

| Anonim0491 explică (pentru VoidEternal):

Nu îmi încape nici un deget sub pat spațiul dintre podea și pat este extrem de mic.eu în camera asta dorm.se poate intampla ceva?

| halogen001 a răspuns:

Aspiratorul împrăștie mercurul în toată camera.

| Floridori a răspuns:

Eu sper ca nu incerci sa il scoti direct cu mana...
Faptul ca ai aerisit camera 30 de minute este irelevant.Geamul ar trebui lasat deschis tot timpul daca vrei sa aduci o imbunatarire, chiar daca nu intr-un procent foarte mare.

Cere cuiva sa te ajute, sa ridicati patul si sa colectati bobitele de mercur cu o pipeta.In niciun caz nu trebuie atins direct cu mana si trebuie sa fiti atenti sa nu calce nimeni pe acele bobite, sau sa existe contact direct intre orice parte a corpului si mercur.

Daca ramane acolo, chiar daca se va evapora lent, vei inhala zilnic cam de doua ori cantitatea maxim admisa de vapori toxici.Pentru a minimiza riscurile, temperatura in acea camera ar trebui sa ramana foarte scazuta.Insa asta nu inseamna ca in timp nu risti sa suferi de o intoxicatie cu mercur, atat tu, cat si ceilalti membri ai familiei. Daca exista si copii mici in casa, atunci pentru ei, cantitatea de vapori toxici raportata la masa corporala este mult mai mare daca pentru un adult este de 2-3 ori mai mare decat limita maxim admisa.

| Anonim0491 explică (pentru Floridori):

In cat timp nu vor mai exista acei vapori?

| Floridori a răspuns (pentru Anonim0491):

In medie (atentie, am zis "in medie" deoarece aceasta valoare poate fluctua in functie de mai multi factori), intr-o ora se vor evapora 0, 000015mg de mercur.
Asta inseamna 0, 00036mg pe zi, adica 0, 1314mg pe an.
Avand in vedere ca un termometru contine aproape 2g de mercur, adica 2000mg, toata cantitatea se va evapora in aproximativ 15-16 ani.
Desigur, aceasta este o medie, dar in functie de temperatura, umiditate, materialul solului, aerisire etc., durata poate varia de la 10 pana la aproape 30 de ani.

Asta asa, ca o curiozitate, deoarece sper sa nu il lasi acolo astfel incat sa inhalati cu totii vapori toxici timp de cel putin 10 ani de zile.
Bine, nu o sa apucati 10 ani de expunere avand in vedere ca mercurul este un element chimic de toxicitate de gradul 1 si chiar daca pare putin, 2g este o cantitate foarte mare din aceasta substanta.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim0491):

Tu in loc sa intelegi la ce te expui tu intrebi in cat timp se evapora.
mercurul este extram de toxic iar o cantitate fie si mica te baga grav in spital, sunt destui oameni care au murit sau abia au scapat dupa ce au intrat in contact cu o bobita de asta de care zici de mercur
Trebuie sa dai patul al o parte chiar acum si sa strangi cum ti-a spus floarea soarelui ca trebuie facut, nu amana si nu te juca cu asta!

| Anonim0491 explică (pentru Simpatic):

Inteleg la ce ma expun dar patul nu se poate da la o parte iar spatiul dintre podea si pat este extrem extrem de mic, incape maxim o foaie pe acolo

| meli120 a răspuns:

Pune 2 persoane sa iti tina ridicat patul putin ca sa poti sa le scoti.

| AntonioCovaciu a răspuns:

Mercuru e foarte toxic, foloseste un aspirator