Întrebare recomandată | clementine667 a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi. În firma unde lucrez nu se ține cont de măsuri. Nu există distanță și nu se poartă mască, clima e mereu pornită. E vorba despre un birou. Deja îmi este groază să merg zilnic acolo, nu mă simt în siguranță. Superiorilor nu merită să le spun, pentru că nici ei nu poartă, doar de ochii lumi. Ce aș putea face? Aș putea să anunț asta undeva, ca să se facă un control de exemplu? Dacă da, unde? Sub anonimat s-ar putea? Nu vreau să-mi pierd locul de muncă, îmi place ceea ce fac, dar pur și simplu nu mă simt deloc în siguranță...

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca vrei sa închidă ăștia firma, suna la poliție.

| Panamax a răspuns:

Uita-te mai putin la televizor.
O verisoara de 45 de ani a fost testata pozitiv si a suferit mai mult cand a fost racita decat atunci cand a avut virusul asta "mortal".
S-a simtit doua zile mai obosita si asta a fost tot.Sotul ei si soacra nu s-au infectat, dar au fost obligati oricum sa nu iasa din casa 15 zile, cu politie la usa, izoleta, sirene si tot circul de rigoare.
Pune-ti masca.

| Iote a răspuns:

Daca tu porti masca, esti protejat.

| Alverto a răspuns:

Poarta tu mască și vor vedea ei peste ceva săptămâni sau zile
Dacă te simți nevoit anunța poliția și spune-le că vrei sa îți păstrezi anonimatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmează tot ceea ce se întâmplă în firmă cu o cameră ascunsă apoi trimite filmarea la posturile de știri.

1. Telverde pentru reclamaţii referitoare la nerespectarea păstrării normelor igienico-sanitare de combatere a pandemiei: 0800800165;
2. E-mail în care sesizezi situaţia la DSP din judeţul unde îşi are societatea sediul.
3. Plângere penală pentru zădărnicirea combaterii bolilor.

Poţi să le faci pe primele 2 fără probleme, dar dacă vrei să nu o faci în nume personal ori îi spui unui apropiat să o facă pentru tine ori te dai drept altcineva. Nu ştiu dacă se poate face anonim.

Dacă sunt prinşi, se aleg cu o sancţiune de minim 10.000 lei.

| JicaContra a răspuns (pentru Unknownzgw):

Chestiile astea se pot face anonim, daca nu s-ar putea atunci foarte putini ar avea curajul

in plus e-mail-ul poate fi trimis pur anonim, daca stii cum (tor and sheet) insa in orice caz, daca iti faci un cont nou, care sa nu contina nimic din numele tau, atunci, politia NU are dreptul sa te urmareasca si sa afle cine esti, pentru ca tu nu ai comis nici o infractiune, doar ai raportat una, totusi in cazul asta e foarte probabil sa il ignore

PS da, in locul tau as da cel putin telefon la nr ala, nu o sa inchida firma de la inceput dar o sa ii amendeze, sa vezi ce vor regulile dupa aia, de nu o sa iti vina sa crezi, pentru ca un sef va fi ars pentru amenda aia

| ValentinGabi a răspuns:

În cazul ăsta poartă tu mască pe fiecare zii si spălate des pe mâini dacă e așa mare frica si lasă i pe ei să se expună

| ViruseZ a răspuns:

Poti contacta politia, anonim. Ar trebui sa ia masuri.

| LuDavid a răspuns:

Https://youtu.be/rcTRqac2Nn4
Priveste acest clip te va ajuta

| Alverto a răspuns (pentru LuDavid):

Man nu ajuta cu nimic videoclipul lui Dezaburit
Aici nu e vorba despre contract de muncă sau concediere, ci despre sănătate la propriu