| clementine667 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor in legatura cu o situatie legata de posta romana. Am fost astazi sa ridic 3 colete, 2 de pe Wish si unul de pe AliExpress. Cand am ajuns la ghiseu i-am spus numele dansei si i-am dat buletinul, a zis ca numele si buletinul nu o ajuta la nimic, nu are ce face cu ele, ca are nevoie de un numar de comanda. I-am aratat numerele direct din conturile Wish si Ali, s-a uitat la ele si a zis ca nu are ce face daca nu au un "R" in fata.
Nu am mai patit asta niciodata, i-am zis ca mereu cand am fost sa ridic coletele colegul ei imi cerea hartia care vine in posta, numele si buletinul daca nu aveam hartia. Cauta coletele, mi le dadea.
Dansa insista ca nu are cu ce sa ma ajute, nu poate cauta nici dupa nume, buletin, nimic. Daca nu exista acel R in fata nu are ce face. Si am intrebat-o ce inseamna asta exact, inseamna ca inca nu s-au procesat coletele, nu le-au primit sau eu voi pierde si banii si coletele? Dansa doar a dat din umeri si a zis din nou ca fara acel R nu ma poate ajuta, asa ca m-am intors acasa cu mana goala.
Stie cineva sa-mi explice care ar fi situatia? E necesara o reclamatie? Sau acel R apare dupa ce sunt procesate coletele? As putea astepta sa ajunga hartia in posta dar e posibil sa nu ajunga deloc. Ultima data cand am fost sa ridic o carte aveam deja magazinaj si nu primisem nici o hartie.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu exista procesat la coletele de pe wish sau ali. Coletele se dau pe baza buletinului, du-te peste cateva zile atunci cand este altcineva de servici.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trimiterile au niste coduri, de ex. YT1928401227006827. Daca necesita inspectie in vederea vamuirii, pachetele primesc coduri romanesti. Nu stiu cum lucreaza Posta Romana, mie in Olanda imi apar aceste coduri pe aplicatia pentru mobil a postei olandeze. Bine, adesea Wish foloseste si alte servicii postale decat posta olandeza, dar numai posta olandeza proceseaza numerele de inspectie vamala.

| OldSoul a răspuns:

Eu am luat o multime de produse comandate, si nu am intampinat asemenea probleme.
O singura data a trebuit sa merg la oficiul postal care avea si "Vama".
In rest, o data sau de doua ori a trebuit sa arat buletinul, in rest, mi-au venit coletele acasa, sau am mers si le-am ridicat de la posta fara alte probleme.

| Dalmore a răspuns:

Chiar ieri am fost să ridic ceva de la alie, mi-a cerut doar buletinul și avizul poștal. Eu zic să mergi în altă zi, poate o să fie altă tanti la ghișeu, mai puțin leneșă și cu chef de ceartă. Dacă e aceeași, cere să cheme o colegă, un superior, un orice și să-ți explice ei care-i faza și de ce n-ai avut problema asta până acum.

| edit28 a răspuns:

Cere sa vorbesti cu altcineva mai destept, ca ea e incapabila. Trebuie sa ai tupeu cu trogloditii astia de la posta ca doar asa isi fac treaba.