| PoneiuNostruPoneiuVostru a întrebat:

AM nevoie urgent sa fac foc fara chibrituri, bricheta sau lupa, AJUTOOOR

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o veioza, coate-i abajurul, sparge-i globul cu atentie, fara sa rupi filamentul, indeasa-l in niste rumegus, si aprinde lumina...

| DianaIstratii a răspuns:

Uite aici alta:Foloseste metoda arcului:iei doua lemne foarte late un bat lung un bat cu o forma de arc si putina sfoara care sa nu alunece pe bat si dupa ce leai luat cu sfoara si lemnul arcuit le legi ca si cum ai face un arc dar sa fie intins la maxim. Lemnul lat jos di pus cu capul in jos ala lung iti mai ramiana unul lat si il pui pe deaspra dupa acea faci o miscare de ininte inapoi cu arcul si trebuie sa ai iasca(ceva uscat)si jarul aprins il pui pe iasca si nu tine trans iasca si sufla in cet in ea