| andrei1121 a întrebat:

Am o intrebare care nu gasesc raspuns eu stiu sigur ca in engleza la vultur se spune hawk dar la scoala profa cand am facut lectie cu animale a spus ca la vultur se spune eagle si a spus ca hawk nu inseamna vultur dar nici soim eu stiu ca hawk inseamna vultur de la filmul Black Hawk Down=Doborarea vulturului negru deci poate cineva sa-mi explice?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vultur se spune, cu certitudine "eagle". "hawk" desemneaza anumite pasari inrudite cu vulturii, care nu se intalnesc in tara noastra, asa ca noi le numim general tot vulturi. Oricum, pentru vulturii de la noi din tara, termenul corect este eagle. Soim se spune falcon

| LauraFlorentina12 a răspuns:

S-a inventat biblioteca unde gasesti un dictionar englez-roman cu siguranta care o sa iti fie de ajutor te asigurwinking

| FadetoBlack a răspuns:

Eagle - vultur
hawk - soim
puteai sa cauti si pe net sau in dictionar big grin

| andrei1121 explică (pentru FadetoBlack):

La soim mi-a dat falcon

| FadetoBlack a răspuns (pentru andrei1121):

Dar nu hawk se zice la soim poate se mai spune si falcon happy

| tiger20 a răspuns:

Iti explic eu! Eagle=vultur Hawk=soim. Funda?

| andrei1121 explică (pentru tiger20):

La soim mi-a dat falcon nu hawk

| AlexXx1 a răspuns:

Pai eagle asa stiu eu hawk e nume de elicopter si i s-a dat denumirea de soim si vultur n-are nicio legatura eagle e forma buna sper ca te-am ajutat de acum sa spui eagle nu hawk :X

| AlexXx1 a răspuns:

M-am uitat si la film a fost misto

| AGOR a răspuns:

Pai exista engleza-americana si angleza-britanica sunt foarte diferite.SI de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| RLKS a răspuns:

Hawk inseamna soim iar vultur este eagle.