| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare intrebatoare TPU:

Sunt clasa a V-a si am niste exercitii suplimentare de facut, si e o cerinta zice sa scriu numerele in baza 10 care se scriu in baza 3 cu cifra 2. Ce vrea sa insemne asta?

Rog pe cineva daca poate sa imi zica rezolvarea exercitiului si sa imi explice (explicatie pentru clasa a 5-a) ce inseamna sa scriu in baza 3 niste numere. (ca in baza 10 stiu cum sa scriu numere)

Mersi mult!

13 răspunsuri:
| adriancraiescu a răspuns:

Nr in baza 3? Pai cred ca sunt 0, 1, 2, 3... nu?laughing

| Melenguesa a răspuns (pentru adriancraiescu):

Ma refer cum scriu un numar in baza 3.
De ex, in baza 10 il scrii pe 326 - 3 x 100 +2 x 10 + 6. Cel putin asa am invatat waiting.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teme pe TPU? Vrei suspendare?

| Raptorz a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Teme pe TPU? Vrei suspendare?" mda... omul vrea sa i se explice un exertitiu pe care nu l-a inteles... El a scris:,, Rog pe cineva daca poate sa imi rezolve exercitiul si sa imi explice". Deci in locul tau as gandi inainte de a comenta.

| anonim_4396 explică (pentru Raptorz):

Te-a bagat cineva in seama?

| Melenguesa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine taci. Nu ma ajuti de loc. Du-te pe strada si da-te cu capu de asfalt.

| Melenguesa a răspuns (pentru Raptorz):

Inteligent raspuns dar nici tu nu m`ai ajutat oh go on.

| Raptorz a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine te-a bagat? serios... fugi ca a inceput naruto! SHUT UP! ca esti pe afara...

| MihàiEminèscù a răspuns:

Fa-ti sg temele!
Cel mult documenteaza-te pe alt site!
funda puppy dog eyes?

| Melenguesa a răspuns (pentru MihàiEminèscù):

Funda pentru ce ma distrusule? oh go on.

| Melenguesa a răspuns:

Haideti ca va scriu cerinta completa, poate asa intelegeti mai bine si imi raspundeti mai rapidwinking :
Scrieti toate numerele de cel mult trei cifre, scrise in baza zece, care se scriu in baza trei doar cu cifra 2. :p

| Melenguesa a răspuns:

Sa te duci la mama ta sa ii zici sa apese pe stergere cont ca tu nu stii sa faci asta. Si cine imi sterge mie contul? Tu? Du-te si dati palme pana cazi ratat-owinking

| Melenguesa a răspuns:

'Sti' 'analfabetulee' => esti o ratata. Daca imi zici mie analfabet, du-te si impusca-te.