| Marian1924 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care stiu. Am fost anul trecut sa fac fisa medicala pentru admiterea la academia militara si am fost respins la ochi, deoarece m.au gasit cu discromatopsie..cand am fost trimis la oftalmologie nici macar doua minute nu am fost tinut in cabinet pentru control ca m.au si declarat inapt..cand am intrat acolo foarte repede m.a pus sa citesc literele/cifrele de pe plansa respectiva, iar mai apoi mi s-a dat sa fac testul Ishihara pentru vedere cromatica, iar inainte de asta doctorul mi.a pus mana la fiecare ochi, apasand pe el, asta afectandu.mi vederea pe moment.ce credeti, am fost picat intentionat(nu ca as fi singurul)? Zic asta pentru ca intre timp am mai facut si eu testele respective singur si cateva din ele imi ies, dar intr.adevar am discromatopsie si acum nu stiu ce sa fac ca as vrea sa incerc din nou sa fac fisa medicala..imi doresc foarte mult sa intru in armata..as dori sa-mi raspunda cineva care stie

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discromatopsia nu este o boala care sa se vindece in timp sau cu tratament, este un defect cu care te-ai nascut, care nu poate fii tratat si nu dispare de la sine!
Imi pare tare rau pentru tine, dar trebuie sa pricepi ca nu esti apt medical, pentru o asemenea profesie!

| minrest a răspuns:

Admiti ca ai dicromatopsie. Cu asta nu poti face o cariera militara. Tu vezi, de exemplu, vernilul ca fiind violet. Cand decizia ta depinde de culoare, tu nu te poti baza pe privire, poti sa-i vezi pe baietii nostri in uniforma si sa ii identifici dupa culoarea hainelor ca talibani. Trebuie sa iei hotararea pe cine impusti intr-o fractiune de secunda, nu ai tmp sa revii asupra culorii. Ce nevoie ai tocmai de armata, ce se face numai acolo si nu poti face in alt loc? Orienteaza-te si tu la altceva.