| Bomfaier a întrebat:

Am o mică mare problemă. Ultima oară am închis calculatorul cu hibernare, şi acum nu mai porneşte. Îmi apare o eroare scrisă cu alb pe negru:
A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart.
Am intrat şi în bios, am umblat la opţiunile de boot şi degeaba. Am scos cele 2 harduri (unul are 4 partiţii, celălalt 2) şi le-am legat printr-un cablu ATA/ATAPI pe USB la laptop. Şi partiţia cu sistemul nu se vde pe niciuna. Deci partiţia a devenit inaccesibilă. Cum se iese din beleaua asta?! Nu vă mai zic că vă dau fundă, că se înţelege.

Răspuns Câştigător
| ChristinneVonD a răspuns:

Incearca sa apesi "F1" cand il deschizi, si mie imi apare aceeasi eroare la computer dar la mine scrie sa apas f1 sa continui.

5 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Daca este hard sata posibil ca sa se fi sters configurarea din bios unde ai spui bios-ului de unde sa buteze deoarece la reset bios acesta incepe ca default cu but pe ide.Succes

| Bomfaier explică:

Am dat ctrl alt del şi tot acolo am ajuns. Nu pot să intru în safe mode, pentru ca ţine de Windows şi windows nu porneşte nici măcar cât sa-mi apară mesajul ăla cu safe mode, last known good configuration etc.
Pot numai să intru in bios, dar de acolo nu se rezolvă nimic. cred ca hardul e bulit

| dr0wn a răspuns:

Ehm trebuie sa iti re-instalezi sistemu de operare.
Sau sa dai "repair"

Poate are vreun fisier corupt.

| Bubbchac a răspuns:

Ai apasat ctrl + alt + del?

| Q73 a răspuns:

Deconecteaza toate device-urile (gen USB, serial.etc) si incearca un Safe mode startup. (apasa F8 in timpul boot-ului)