| Jochkyr a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu procesoarele: daca este (de exemplu) un Intel core i3 de 3.00 GHz, are 2 core +1 virtual daca ii dau overclock. In total vor face 3 x 3.00 Ghz = 9.00 Ghz? Aceasta va fi frecventa totala? Sau.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, va ramane tot de 3 GHz, nu se insumeaza frecventa nucleelor.

| Jochkyr explică (pentru Ioandelasal):

Si atunci de ce zice Dual Core? Quad Core?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jochkyr):

Cel cu 2 nuclee poate procesa 2 comenzi simultan, cel cu 4 nuclee 4 comenzi simultan, etc, dar frecventa fiecaruia este aceeasi, indicata la procesor, in ex.tau 3 GHz si nu se insumeaza frecventele.