| Maj3stic a întrebat:

Am o problema pe win 7 de cate ore nu mereu dar cateodata textele de pe facebook sau in general imi apar sterse neclare nu stiu din ce cauza iar in cateva secunde isi revine.care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce browser folosesti?
(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Mozila

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Mozilla firefox

| neluL a răspuns (pentru Maj3stic):

Instaleaza cea mai noua versiune de Adobe Flash Player http://get.adobe.com/flashplayer/. La instalare inchide toate programele + browserul.

STERGE COOKIE_URILE DIN BROWSER
In Mozilla sunt in
1.Tools(unelte)->Options->Privacy(confidentialitate)->aici le stergi -> click pe ->sa stergeti anumite cookie-uri (le stergi pe toate) tot aici curata si istoricul. Vezi foto http://i.imgur.com/117pq.jpg
STERGE MEMORIA CACHE A BROWSERULUI Mozilla Firefox
Închide toate celelalte ferestre de browser deschise si lasa doar pagina principala din browser deschisa;
Clic pe meniul Tools (Unelte) din partea de sus a browserului si selecteaza Options (Optiuni);
Acceseaza sectiunea (tabul) Advanced (Avansat) si da clic pe Network (Retea);
In sectiunea „Offline Storage" (Stocare offline) -> clic pe Clear Now (Curata acum).

Actualizeaza driverul de la placa video!

Succes!

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Am facut si degeaba cred ca am virusi am instalat astazi programul malwar, kaspersky remove si nu a detectat nimic pana sa imi apara asa am dat intr.o zi sa actualizeze driverul de la placa video si cred ca de la ea este dar chiar nu stiu ce sa mai fac

| neluL a răspuns (pentru Maj3stic):

Fa o scanare cu MBAM din SAFE MODE!

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

SI apoi iti dau driver nou la placa video daca imi spui ce placa video ai, ce sistem de operare si pe cati biti.
Succes!

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Am facut si este windows 7

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Elementul Valoare
Caracteristici adaptor video
Descriere dispozitiv ATI Radeon 3100 Graphics
String Adaptor ATI Radeon 3100 Graphics
String BIOS BK-ATI VER010.080.000.000.028003
Tip chipset ATI display adapter (0x9611)
Tip DAC Internal DAC(400MHz)
Drivere instalate aticfx64 (8.17.10.1129), aticfx64 (8.17.10.1129), aticfx32 (8.17.10.1129), aticfx32 (8.17.10.1129), atiumd64 (7.14.10.0911), atidxx64 (8.17.10.0436), atiumdag (7.14.10.0911), atidxx32 (8.17.10.0436), atiumdva (8.14.10.0359), atiumd6a (8.14.10.0359), atitmm64 (6.14.11.23)

Producator adaptor video
Nume firma ATI Technologies Inc.
Informatii despre produs http://www.ati.com/products/gamer.html
Descarcare driver http://www.ati.com/support/driver.html

| Maj3stic explică (pentru Maj3stic):

Iar sistemul estewindows 7 pe 64 bit

| neluL a răspuns (pentru Maj3stic):

Descarca Catalyst Software Suite din 15.10. 2013 NEW
http://www2.ati.com/......c_whql.exe
SI HydraVision Package
http://www2.ati.com/......vision.exe
Instalare -> restart computer.

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Nu am facut nimic si nu inteleg de ce aceata problema o are doar pana cand se incarca pagina bine si doar in unele locuri cate 4-4 secunde pana isi revinecred ca este de la placa video sau trebuie o reinstalare de windows

| neluL a răspuns (pentru Maj3stic):

Unde iti sta memoria ram si procesorul in alea 4 secunde?
Deschide Task Manager la Performance si lasa-l asa deschis intr-un colt.

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Mai bine te conectezi la mine in pc prin team viewer iti dau pe privat parola numele si parola si te uiti?

| neluL a răspuns (pentru Maj3stic):

Nu pot pentru ca in majoritatea timpului lucrez, nu ma pot conecta pe chaturi sau alte programe suplimentare.

| Maj3stic explică (pentru neluL):

Ok