| Duluman2002 a întrebat:

Am patat un obiect de mobilier cu albastru de metil. Am incercat sa sterg si nu se ia. Stie cineva ce pot face in cazul asta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mobila este melaminata (pal melaminat), atunci se poate incerca cu spirt sanitar sau apa oxigenata.

Daca mobila este lacuita, atunci NU incerca cu alcool! Va lasa o pata alba urata, dupa care trebuie lacuita mobila din nou!

Cel mai bine e sa mergi la o farmacie si sa le intrebi: cum se poate curata pata de pe suprafata pe care o ai. Ei cunosc mai multi solventi, dar cu fiecare trebuie intai facua o proba intr-un loc pe mobila unde nu se vede!

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......ata-cu-ce/

insa alcool ar fi bine sa nu fie alcool sanitar, care contine albastru de metilen, ci un alcool incolor - vodka, tuica, gin, etc.

| tasr123 a răspuns:

Vinde-l