| ClaudiuBrasov a întrebat:

Am primit o masina de tuns din America cu mufa de America de 120V si cum acasa nu pot sa o bag in priza normala, am bagat mufa intr-un adaptor de 250V si a facut cam urat masina si am scos-o repede din priza dupa care am bagat-o iar in aceelasi adaptor si functiona dar foarte incet si a scos-o iar. Se poate arde dupa tot ce i-am facut?

3 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Pai in america prizele au mai putini v decat la noi in Romania si din cauza asta este posibil sa fi facut asa ca este prea mult curent electric si nu este fabricata pentru mai mult

| ClaudiuBrasov explică (pentru thewomaninwhite):

Stiu,acum am citit si masina e pe 120v si eu am bagat-o la 250v. Sper sa nu se fi ars, dar am mai bagat-o o data si a mers dar mai usor. Oricum, ma duc maine sa cumpar un adaptor de US sa vad daca mai merge.

| thewomaninwhite a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

Aha atunci bafta