| geomnb a întrebat:

Adaptor european pentru produse americane
am primit un blender din America si nu se potriveste cu prizele noastra
asa am cumparat un :Adaptor priza stecker englezesc sau american pentru priza europeana/
la laptop merge perfect, dar cand am bagat blenderul, a iesit fum din blender
cine de vina?
blenderul/ adaptorul sau tensiunea?

va multumesc!

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Una e adaptor de tensiune si alta e adaptor de stecher.
Adaptorul de tensiune e un transformator, care-ti coboara tensiunea de la 220v cat aveam noi la 110 cat au aparatele in state.
Adaptorul de stecher e o mufa care-ti permite sa-l bagi in priza.
A iesit fum pentru ca s-a ars, ai bagat un aparat de 110V intr-o priza de 220. Zi mersi ca nu v-ati curentat si nu mai face. happy
Bafta

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing laughing Pe la scoala ai fost? Ce-ti spune tie o diferenta de 110V intre reteaua din SUA si cea din Romania? Aia au 110V la priza si tu ai 220V. Pacat de blender. Greu cu stiinta asta.

| geomnb explică (pentru K0sti):

Dar cine mi-a spus mie ca in SUA au tensiunea 110 v? la scoala nu, in practica, nu am mai cumparat pana acum un produs din Sua. pe blender nu scrie 110V, deci de unde puteam sa stiu?

| K0sti a răspuns (pentru geomnb):

Scrie 100%. Saracutu de tine. Nu ai scuze, imi pare rau. Ai parinti, ai Google, ai tot ce-ti trebuie pentru a te informa. Nu mai vorbesc ca desteptul care ti l-a trimis din America trebuia sa-ti spuna chestia asta. Dar acum faptul e consumat. Data viitoare vei sti. Sa nu-l mai bagi in priza sa te curentezi, arunca-l.