| SunshineLove14 a întrebat:

Am primit un link cu un site, aparent obisnuit, care mai apoi cica era un virus. Dar calculatorul meu nu a detectat niciun virus si nu am observat nicio schimbare. Credeti ca virusul mi-a afectat computerul? daca da, stiti cum sa scap de el?

4 răspunsuri:
| Criterion a răspuns:

Descarca SUPERAntiSpyware de aici:
http://www.superantispyware.com/......dfile.html
Este gratuit si foarte bun.La download este nevoie sa-l redenumesti(ii dai un nume oarecare) daca stii ca ai PC-ul infectat.
La instalare vei opta pentru a utiliza varianta free si nu varianta trial cu protectie online, asta daca ai deja instalat un produs antivirus pe computer.
Dupa pornirea programului, vei merge in bara tray din dreapta-jos de pe ecran si vei da dublu-click pe gandacel, vei accepta actualizarea, vei vedea apoi baza de date cu semnaturile de virusi(sa nu te sperii crezand ca i-a si gasit in PC-ul tau deja).La scanare vei opta pentru scanare completa si pentru low boost, pentru a putea sa folosesti computerul in timpul procedurii. Obiectele detectate vor aparea cu rosu, iar la sfarsitul operatiunii vei opta pentru stergerea/dezinfectarea virusilor.Asta e tot.
Succes!

| SunshineLove14 explică (pentru Criterion):

Si eliminia absolut orice tip de virus?

| darrio2007 a răspuns (pentru Criterion):

Si de ce spune ca acest tip de fisier (exe)dauneaza pc-ului?

| Criterion a răspuns (pentru SunshineLove14):

SUPERAntiSpyware poate elimina pe cei pe care-i are in baza de date cu semnaturi. Baza de date se actualizeaza frecvent cu cele mai noi tipuri de virusi.
Niste review-uri aici;
http://download.cnet.com/......3889.html;
http://www.sitejabber.com/reviews/www.superantispyware.com.