| fresHZoNe a întrebat:

Am si eu o problema si daca este cineva care ma poate ajuta as fi recunoascator [dar cineva care intr-adevar stie].

Am o problema la serviciu cu reteua wifi. Am doua routere si pe amandoua, la un moment dat, pingurile sar in sus foarte mult [gen 1033 - 3086 - request time out] apoi isi mai revine pentru cateva clipe si tot asa. LAN-ul merge perfect, doar pe wifi sunt aceste pinguri.

Acum intrebarea : exista vreun program sau ceva cu care pot vedea daca am vreun laptop in retea care floodeaza?

2 răspunsuri:
| uNICKu a răspuns:

Din cate stiu eu ping-ul creste cand e conexiunea la internet e proasta sau e "infranata" de ceva.ai putea verifica daca nu cumva vreun laptop e conectat si prin cablu LAN si prin wifi la router, atunci se creeaza un looping care "franeza" conexiunea la net.ai mai putea sa securizei o conexiune wifi a unui router cu parola ca cele doua rutere sa nu comunice intre ele(ba chiar ar fi indicat ca un router sa-i opresti semnalul wifi) sunt mai multe posibilitatii.

| fresHZoNe explică (pentru uNICKu):

Am rezolvat pana la urma. era din cauza unor straini care au venit aici pentru niste conferinte, iar ei blocat wirelessul cumva [cred ca mai degraba virus]. cum i-am trecut pe toti pe cablu totul a mers perfect de atunci.

acum nu mai sunt probleme.
10x