| Robert1st321 a întrebat:

Am terminat un tablou diamond painting, acum cu ce pot sa dau peste el ca să fixez diamantele, ca să fiu sigur ca nu se dezlipesc de pe panza?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Poti folosi un acoperitor de diamante sau un liant special pentru diamante pentru a fixa diamantele pe panza. Acestea sunt disponibile in magazinele de arta sau online.

Pentru a aplica acoperitorul de diamante, trebuie sa urmezi acesti pasi:

Asigura-te ca ai terminat de plasat toate diamantele pe panza.
Agita bine recipientul cu acoperitorul de diamante inainte de a-l folosi.
Pune o cantitate mica de acoperitor de diamante pe o pensula sau pe un bat de aracet.
Aplica acoperitorul de diamante peste tot pe panza, folosind o pensula sau un bat de aracet pentru a-l intinde uniform. Asigura-te ca acoperitorul de diamante acopera toate diamantele.
Lasa acoperitorul de diamante sa se usuce complet, dupa care poate fi expus sau atarnat pe perete.
Daca nu doresti sa folosesti un acoperitor de diamante, poti folosi un liant special pentru diamante in loc. Urmeaza aceiasi pasi descrisi mai sus, folosind liantul in loc de acoperitorul de diamante