| Euu_5054 a întrebat:

Am Test! Cine ma ajuta la mate? Dati-mi o problema rezolvata cu marimi invers proportionale de cl a6a si spuneti-mi cum se face problema asta:a-b=14 iar a supra b = 3 supra 4. Cat e a si cat e b?

6 răspunsuri:
| mikkhhell a răspuns:

Aici ai doua ecuatii de gradul I cu doua necunoscute: prima ecuatie este ( a-b=14), iar a doua ecuatie este (a/b=3/4), in continuare cele doua ecuatii le introduci intr-un sistem (acolada mare) una sub cealalta, din a doua ecuatie cu ajutorul regulii de trei simpla scoti necunoscuta (a) in functie de necunoscuta (b) si-ti rezulta urmatoarea expresie matematica (a=3/4xb, unde "/" este supra sau impartire si "x" este semnul inmultirii), aceasta necunoscuta (a) o inlocuiesti in prima ecuatie a sistemului si rezulta o ecuatie de gradul I cu o necunoscuta, care este usor de rezolvat si arata astfel (3/4xb-b=14, care mai poate fi scris astfel 3b/4-b=14, amplificand sau inmultind aceata expresie cu "4" nu se modifica ca valoare a necunoscutelor, dar scapam de fractii si rezulta o noua expresie de forma 3b-4b=14x4, inmultim toti termenii expresiei cu "4", facand calculele rezulta ca -b=56, inmultim expresia rezultata cu "-1" ca sa scapam de semnul minus din fata lui "b" si rezulta ca b=-56, cu acest rezultat ne ducem la expresia unde l-am calculat pe "a", adica la expresia a=3b/4 si-l inlocuim pe "b" cu "-56" si ne rezulta urmatoarea expresie a=3x(-56)/4, efectuand calculele ne rezulta a=-168/4, adica a=-42, deci rezultatul final este a=-42 si b=-56)

| Anileda a răspuns:

Draguta, nu vreau eu sa fiu rautacioasa, insa acesta nu este un site de teme, incearca tu singura, pune capul la contributie si rezolva singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anileda, eu m-am mutat la alta scoala, maine am test cu ce am facut in cl a6a si nu mai am nicio culegere, manual, caiet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU va rog ajutati-ma voi de aici sunteti destepti dau funda aflati cate numere naturale de 4 cifre impartite la 67 sa dea restul 23.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| xLorEx a răspuns:

A/b=3/4 rezulta ca 4a=3b pentru ca se inmultesc pe diagonala. De aici scoatem pe a=3b/4 si il inlocuim in a-b=14. 3b/4-b=14 Aducem le acelasi numitor comun, deci inmultim b si 14 cu 4. Avem (3b-4b)/14=56/14

-b/14=56/14

-b=56 =>> b=-56

Revenim la relatia initiala a=3b/4 atunci a=-56 * 3/4, a=-168/4
a=-42

Legenda: *=inmultire si /=impartire