| cookieblueeyes a întrebat:

Am un abonament neplatit la cosmote din august de anul trecut. problema se pune in felul urmator. in ianuarie 2013 am facut un abonament la cosmote in valuare de 65 ron pe 24 de luni, cel de la germanos mi-a zis ca dupa 8 luni de cand am semnat contractul il pot micsora de la 65 ron la 30 ron. in august, adica dupa fix 8 luni am fost la cosmote sa cer micsorarea abonamentului, tipa de acolo razandu-mi in fata ca nu e posibil, am zis ok, am sunat la cosmote la relatii clienti sa cer micsorarea abonamentului, la fel aceeasi problema ca nu il pot micsora...i-am explicat ca la germanos asa m-i sa zis si au spus ca poate colegul lor a facut asta ca sa ma faca pe mine sa imi fac abonamentul la ei(poate au comisioane ceva, nu stiu eu). am ales de atunci sa nu il mai achit pentru ca nu imi permiteam cu un salariu de 800 ron sa le dau lor cate 65 ron pe luna in loc de 30 cat mi se promisese...pe 24 decembrie la ora 19.00 seara sa primesc un telefon de la cycle european ca le datorez suma de 480 ron, le-am rasp frumos ca nu am bani si nu imi permit ca au fost niste neintelegeri, iar pe 2-3 februarie 2014 am sunat la cosmote si am facut reclamatie catre punctul germanos unde mi-am facut abonamentul. cei de la recuperari ma tot suna sa le dau banii, le-am explicat ca eu pana nu primesc raspuns la reclamatie nu voi da nici un ban nimanui. acum 2 zile m-au sunat si mi-au spus ca daca nu le trimit banii in ziua respectiva o sa suport consecinte grave. spuneti-mi va rog ce e de facut? eu raspunsul la reclamatie il aflu abia la inceputul lui martie(nu stiu oricum daca se rezolva ceva cu reclamatia). mentionez ca nu am primit decat vreo 4 telefoane de la cycle european si nici decat un singur plic in care imi zice sa le duc banii. atat! Ce e de facut in aceasta situatie? ma gandesc sa fac reclamatie la opc, la protectia consumatorului si la autoritatea nationala de telecomunicatii asta daca nu se rezolva nimic cu reclamatia

4 răspunsuri:
| hd04wbw a răspuns:

E o problema. Daca nu ai nimic scris cum ca cel de la punctul de lucru Germanos ti-a spus ca poti sa micsorezi abonamentul la 30 de lei ( adica sa specifice in cotract posibilitatea ca dupa 8 luni se poate micsora abonamentul) esti bun de plata. Daca nu ai platit si nu poti dovedi nimic in legatura cu ce a spus cel de acolo ti se va face fie executare silita fie te vor baga in biroul de credite ca rau platnic si acum mai nou toti te vor verifica, adica in caz ca vrei sa iei un credit nu vei putea din aceasta cauza. Oricum ideea e ca era bine daca aveai ceva scris ca sa dovedesti.Nu o sa poti face abonament nici la alta firma de telefonie si e cam nasol.Bafta.

| cookieblueeyes explică (pentru hd04wbw):

Abonament oricum nu mai am nevoie, eu vreau sa le dau banii in rate egale gen 50 ron pe luna ca mai mult nu imi permit, ei o tin pe a lor ca nu si nu si nu...problema e alta cei de la recuperari cand le-am cerut contractul de cesiune in copie mi-au zis ca ei nu sunt obligati sa imi dea mie contractul si mi-au inchis telefonul in nas. in judecata ma pot da pentru 500 ron? nu costa mai mult judecata decat ce am eu sa le dau? este normal ca ei dupa 2 luni sa imi suspende serviciile, eu sa nu le mai pot folosii si sa imi vina abonament intreg in continuare? nu era normal ca din momentul in care m-i la suspendat sa curga doar penalitatile atat timp cat eu nu folosesc serviciile lor ca nu am cum? si taxa de reziliere mai au voie sa o perceapa? am vorbit cu un mediator si a spus ca e o taxa abuziva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Citeste ce scrie in contract, in general niciun operator de telefonie nu permite micsorarea abonamentelor in perioada contractuala.

aia de la recuperari te vor bate la cap pana te dau in judecata ca mai apoi sa iti faca o executare silita. Imi e greu tare sa cred ca scapi de treaba asta cu tot cu tona de reclamatii, nu de alta dar nu ai nicio davata a ceea ce ti sa promis verbal de un angajat prost.

| cookieblueeyes explică (pentru suntserios):

Da, nu am nimic scris, am doar un martor care in aceeasi zi cu mine si-a facut acelasi abonament la 2h dupa mine