| Cluj_Alex_1973 a întrebat:

Am un amplificator Akai 5.1 channel audio&radio amplifier AS110RA-320, căruia nu-i mai merge basul / joasele... Ce piesa ar trebui să verific cu multimetru si daca pot sa o masă direct pe placa fara sa o dezlipesc. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie masurati condensatorii, poate este unul din ei uscat sau devalorizat, trebuie schimbati toti evident, daca defectul persista cauti finalii, masurati in circuit si scosi din circuit, adica dezlipesti de pe placă finalii si îi masori doar pe ei, daca sunt buni îi pui inapoi pe placa cum erau, după aceea masori rezistente, diode, tranzistori, undeva o sa descoperi defectul, de aceea zic du l la un electronist care il va repara sigur, tu nu ai reparat niciodata statii de amplificare si nu stii cu ce sa incepi, dar cine repară zi de zi statii audio amplificatoare 5.1, stie exact ce piesă sa schimbe si nu te va costa asa mult.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul la un electronist bun ca il arzi, poate nu amplificatorul este defect, poate boxele sunt defecte sau ars, verifica l cu alte boxe sa vezi daca si cu alte boxe la fel face nu ai bas.

| Cluj_Alex_1973 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Boxe verificate si sunt ok. Cu siguranță amplificatorul e defect. Are o piesă defectă, cumva s-a ars sau pur si simplu ia trecut termenul de funcționare... Ideea e ca as vrea sa știu ce piesă din statie ar putea fi 'vinovata' de defectul mentionat in mesajul meu initial.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Cluj_Alex_1973):

Trebuie masurati condensatorii, poate este unul din ei uscat sau devalorizat, trebuie schimbati toti evident, daca defectul persista cauti finalii, masurati in circuit si scosi din circuit, adica dezlipesti de pe placă finalii si îi masori doar pe ei, daca sunt buni îi pui inapoi pe placa cum erau, după aceea masori rezistente, diode, tranzistori, undeva o sa descoperi defectul, de aceea zic du l la un electronist care il va repara sigur, tu nu ai reparat niciodata statii de amplificare si nu stii cu ce sa incepi, dar cine repară zi de zi statii audio amplificatoare 5.1, stie exact ce piesă sa schimbe si nu te va costa asa mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă