| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, mi-am cumparat o pedala de efecte pentru chitara electrica de pe olx numai ca, cred ca mi-am cam luat teapa.Pedala este Behringer Overdrive Distortion si ca sa functioneze trebuie sa conectez 2 cabluri audio, unul care are input din pedala si output in chitara si unul care are output in pedala si input in amplificator si un alimentator.
Cand conectez alimentatorul nu se aprinde deloc becul care ar trebui sa se aprinda ca sa indice ca este functionala.
Pe spate scrie ca daca becul nu se aprinde sa inlocuiesc bateria.
Bateria este de tipul 9V dar nu am multimetru sa verific daca problema este de la baterie sau de la altceva.
Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria poate sa fie descarcata.
Daca ai n asemenea echipament valoros, atunci mai cumpara-ti un voltmetru simplu (cca 20-30 lei) si o baterie de 9V noua (sub 10 lei).
Insa, inainte de masuratori, cauta pe cineva care sa te invete cum sa folosesti multimetrul!

| cristi202 a răspuns:

Simplu: înlocuiești bateria. Daca și dupa e aceeași problema, ai cam luat țeapă. Dar poate ai șansa să o repari, poate fi doar vreun contact dus, asta doar un electronist îți poate spune.

| rumi36 explică (pentru cristi202):

Pe spatele pedalei scrie Input-9V si eu am alimentator de 12V, trebuie neaparat sa folosesc alimentator de 9V?

| cristi202 a răspuns (pentru rumi36):

Neapărat de 9 V. La 12V ți-l prăjește. Nu e niciodată indicat un voltaj mai mare. Un voltaj mai mic nu strica nimic, dar indicat e sa mergi pe același voltaj.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Off, posibil sa fie descarcata baterias cumpără i altă baterie nouă, si după baga i alimentatorul, poate acel bec se aprinde numai cand bateria este incarcata nu ai probat o pedala inainte sa o cumperi? Probeaza alimentatorul pe alt aparat care merge pe 9 Volti, sau pune limba pe mufa alimentatorului si vezi are curent ca poate este ars alimentatorul si in acest caz ai nevoie de alt alimentator de 9 volti si acelasi amperaj cit are ăsta pe care il ai.