| RromAn a întrebat:

Am un binoclu si printr-o lentila se vede mai aproape iar prin cealalta mai departe, deci nu se vede bine cand te uiti prin ambele. Ce trebuie sa fac?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Una dintre cele două „lentile" (de fapt se cheamă ocular) se poate roti și astfel poți compensa diferența de dioptrii dintre cei doi ochi, dacă întâmplător nu sunt egali. (porți sau ar trebui să porți ochelari cu dioptrii inegale St/Dr.)
După ce faci această corecție de dioptrii, vei face reglarea clarității cu rotița de focalizare care mișcă ansamblul ocularelor, în funcție de distanța la care te afli de obiectul /persoana privit/ă.

| RromAn explică (pentru mihai69):

Imaginea e clara in fiecare ocular doar ca nu se suprapun. Oricine se uita prin ele vede acelasi obiect de doua ori.

| mihai69 a răspuns (pentru RromAn):

Atunci probabil că trebuie să le apropii. Au o îmbinare la mijloc și se rotesc în jurul acesteia dacă apeși puțin mai tare pe ele. Le rotești până se suprapun imaginile.
Dacă e și o diferență pe înălțime, e (foarte) posibil să fie și o dereglare (necoaxialitate a celor două axe optice ale ocularelor). Asta se poate regla doar la un atelier de reparații pentru aparate optice.
Probabil ai ceva cam ca aici: http://wading-in.net/walkabout/wp-content/uploads/2011/09/Binocular1.jpg

| francut a răspuns:

Lentilele se regleaza separat.
Regleaza-le cum ai nevoie.

| RromAn explică (pentru francut):

Reglate la rezolutia perfecta, imaginile nu se suprapun.In lentila stanga obiectul e mai sus si mai spre stanga decat privit prin lentila dreapta.

| francut a răspuns (pentru RromAn):

Nu stiu de unde ai scos tu "rezolutia perfecta". Reglarea se face tinand binoclul la ochi, in functie de ochii tai. Invarti la fiecare lentila. Conteaza si distanta fata de obiect. Dar si unghiul (distanta) dintre cele doua lentile. Le apropii sau le indepartezi.
Daca dupa toate astea nu se vede clar, inseamna ca ete defect.

| RromAn explică (pentru francut):

Rezolutia perfecta inseamna ca se vede cat se poate de clar. Dar nu cred ca am ce sa ii mai fac.

| francut a răspuns (pentru RromAn):

Mergi cu el la o optica. Poate gaseste hiba.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Lentilele se folosesc separat. Nu impreuna