| dragoss01 a întrebat:

sunt baiat si am 17 ani in prezent. Sa incep cu inceputul. Cand eram mic, 3, 4 sau 5 ani (nu mai tine minte exact) cred ca eram posedat de un spirit rau. Cum de am ajuns la concluzia asta? Pai ma trezeam noaptea si imi era frica si tremuram fara sa visez ceva urat. Si nu ma trezea. Adica eram deja treaz insa nu eram constient de ce se intampla. Uneori ma trezeam in pat cand doarmeam la bunici iar cand dormeam la parinti, eu avand camera mea si parintii camera lor, ma trezeam in fata usii camerei lor. Si tremuram si imi era foarte frica. Pe langa tremurat vedeam altfel. Nu stiu cum sa va explic dar o sa incerc. Nu stiu daca ati avut ocazia sa va uitati printr-un binoclu. Daca te uiti prin el se vede imaginea mult mai aproape. Insa daca te uiti invers se vede mai departe. Ei bine cam asa vedeam eu. Vedeam lucrurile ca fiind cu cativa metri mai in spate decat trebuiau sa fie. In acelasi timp aveam impresia ca, camera in care stateam era si mica. Deci vedeam lucrurile ca fiind departe dar peretii fiind mai aproape de mine. Stiu, n-are nici o logica si pun pariu ca nu puteti sa va imaginati cum vedeam. Mi-a fost turnat cositorul de 3 ori. Prima data intr-o primavara iar dupa aceea nu am mai avut probleme pana la sfarsitul toamnei. Apoi revenea vederea aceea iar dupa cateva zile / saptamani si tremuratul si panica respectiva. L-am mai trnat inca o data iar istoria s-a repetat iar apoi inca o data. Ultima oara a fost cu noroc. De atunci nu am mai avut probleme. Insa am ramas cu sechele. Am o teama teribila de intuneric si de,, cel rau". Mereu sunt de parere ca ma urmareste si mi-e frica cand sunt singur intr-o camera mai intunecoasa. Cand doarm singur intr-o camera nu pot sa dorm pe intuneric. Mereu stau treaz pana la extenuare ca sa fiu sigur ca nu mai am destula energie sa ma trezesc noaptea. Adorm uitandu-ma la filme, cu pc-ul sau tv-ul deschis. Cand mai este cineva cu mine nu mi-e frica de intuneric. Deci cam astea sunt problemele cu care m-am confruntat pana acum. Luni am avut informatica si ii povestea unui coleg un vis de-al meu si anume cum ma urmareau niste zombi. Si de la discutia asta a ajus sa-mi spuna niste experiente de-a lui cu fantome si mi-a ramas gandul la ele. Marti seara, adica aseara, s-a intamplat un lucru oribil. Mai intai am visat ca eram intr-o curte cu o fata si 2 copii se jucau in fata noastra. Eu vorbeam cu fata respectiva. La un moment dat aud unul dintre copii tipand cu am vazut cum a luat-o la fuga. In urma lui celalalt copil avea o fata inspaimantatoare, cu un zambet si niste ochi diabolici. Mi-am dat seama imediat ca era posedat. De cine banuiti. M-am trezit imediat si era foarte speriat. Modemul meu de la net are mai multe beculete care stau aprinse non-stop si se vad lucrurile din camera cat de cat. Adica se vede sifonierul, televizorul, perdelele etc. Iar dupa ce m-am trezit speriat si am deschis ochii am avut un soc. Privirea aceea pe care o aveam mai demult revenise.M-am speriat si mai tare insa am incercat sa-mi revin. Mi-am spus,, ba e ce sunt speriat? pentru ca vad asa? vazutul lucrurior in felul asta nu imi face nimic!". Apoi m-am calmat. O sa- spun,,privire" de acum ca sa nu o mai explic de fiecare data. Deci,, privirea respectiva" aparea si disparea in functie de cat de tare ma concentram. Cel putin asta la inceput :-

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Du-te la un doctor.

| Dumnezău a răspuns:

Cand erai mic aveai OBE.Out of Body Experience.Un somnambulism mai bine cizelat,in care se spune ca esti constient de propriile actiuni,dar fiind mai tinerel,cred ca e de inteles,de ce nu stiai cum ajungeai la usa alor tai.Dai putin in paranoie,Dragose,ca "cel rau" e o inventie a oamenilor,care,ironic,ii tine speriati,e un gardian pentru oameni,un element ce sa-i tina speriati.Tu ai un soc post-traumatic ce a persistat in legatura cu intunericul.

Iar visele,a explicat si ovreul Freud,sunt implicatii ale lucrurilor ce le vedem, gandim sau dorim.Tu pari a a avea o afinitate petru fantome, paranormal, mancatori de creiere, deci e de la sine inteles de ce unele vise ce le ai sunt centrate pe creaturi de genul.Sunt idiotenii, complet.Nu esti posedat, ca nu ai de cine fi posedat, visele tale sunt simple fabulatii la sens.La un psihoterapeut cu tine, sa-ti scoata prostiile din cap.

| Polaris a răspuns:

Prea lung, n-am citit. Rezumă.

| OOOLEOOO a răspuns:

Intai cere ajutorul unui preot sau unui specialist nu noua,deoarece cum veiz majoritatea o sa-si bata joc de tine.

Apoi ti-asi sfatui sa devii mai credincios, nu spun asta deoarece vreau sa-mi laud religia, ci dimpotriva religia orcare ai alege-o te-ar ajuita, vreau sa ajungi la gandirea aia ''Am un zeu care e de partea mea, si nimic nu ma va putea distruge'' sau ''Am pe cineva atotputernic care ma protejeaza si nimeni nu ma va putea atinge'' Religia poate fii orcare, atata timp cat te apasioneaza. Pana o sa ajungi la ''acea gandire'' iti va trebui mult, deci pana atunci vorbeste cu parinti sau bunici despre asta si sa iei ceva calmant odata sau de 2 ori, ti-asi sfatui canepa indiata sau cum ii se mai zice canabisul nimic altceva ce ar putea fii ''exagerat''.

| Omulrational a răspuns:

Tocmai aceasta frica te distruge fara ca tu sa sti.Gandindu-te mereu la asta nu faci decat sa te distrugi mental.Incearca sa te consulti cu un psihiatru, nu esti posedat sau asa ceva, esti doar TU.Pentru ca te gandesti fara incetare la fantome, draci, moarte si la alte prosti, nu are cum sa nu ti se intipareasca in minte.Frica aceea de cand erai copil si acel somnambulism de care faci referire te-au adus in situatia asta.Sti cum se spune ''Mai bine ''mori'' in picioare, decat sa traiesti o viata in genunchi''. Traieste-ti viata, una o ai, extenuandu-te fizic si mental nu ai decat sa iti faci mai mult rau.Infrunta-ti frica sau toata viata o sa traiesti asa.

| doctorandus a răspuns:

Discuta asta cu un psihiatru. Asta nu e o rusine. Rusine e sa fii bolnav si sa nu te tratezi.

| DarkRoses a răspuns:

Wow,prietene! Ce romane ai scris aici! I don't want to see! Oricum sunt interesante, si vezi tu, si eu am unele probleme, dar nu imi este frica si din contra iubesc sa invat cat mai multe despre chestiile astea.O sa ti se para interesante si te vei obisnui cred cu astea... buhuu

| thegatekeeper a răspuns:

Am citit tot. Si eu m-am gandit tot la ceva probleme neurologice, asta din cauza "privirii" aceleia. Iar lucrurile pe care le simteai sau credeai ca le simti, pot fi foarte bine datorate celor ce le credeai, cum ar fi posedarea, demonii etc. Cat despre vise, ele au mare legatura cu ceea ce gandim, vedem sau ne imaginam in timpul zilei, lucruri ce ne raman intiparite in subconstient si asa mai departe. Sfatul meu este sa iti faci un control neurologic si/sau oftalmologic, in ceea ce priveste treaba cu "privirea". cat despre restul, incearca sa gandesti rational intotdeauna si sa-ti spui pur si simplu ca nu exista asa ceva si ca nu ai de ce sa te temi.

| AnneBre a răspuns:

Trilili. (ai spus că cine a citit să scriie orice)

| roxaa15 a răspuns:

In primul rand vorbeste cu un preot bun, care sa se roage pentru tine, binenteles si tu trebuie sa te rogi.In alta ordine de ideei si un psiholog ar fi bun. Tamaiaza-ti camera si stropoeste cu aghiazama, pune agheazma intr-un borcanel sau pahar sau in ce vrei tu si tinel cat mai aproape de pat, pune-ti sub perina Visul Maici Domnului si poarta ereu ceva Sfintit, (o cruciulita o bratara ). Domnul fie cu tine

Răspuns utilizator avertizat
| ilcmty a răspuns:

Imi pare rau prin ce ai trecut insa tu trebuie sa gandesti pozitiv... sa zici mereu in gandul tau,, sunt puternic nu mi-e frica de toate visurile astea'' iar daca erai posedat nu aveai puterea sa ne povestesti astea! Te rog sa te duci la un specialist care te va ajuta fa-ti prieteni si uita de astea! Bucura-te de viata!

| cei7pitici a răspuns:

Trebuie vorbit cu preotul sa iti faca niste slujbe de curatare si o sa fie mai bine si nu te teme de intuneric Iisus este lumina lumii cine crede in el biruie intunericul diavolului, cele mai parsive lucruri se petrec noaptea dar cu credinta noi putem biruii negura noptii! Povesteste tot ce ai scris duhovnicului tau si el va sti mai bine si nu-ti fie rusine ba mai mult povestestei amanuntit pentru a putea intelege tot ce este de inteles.Si nu te mai teme de intuneric, obisnuieste seara sa faci rugaciuni cu o lumanare aprinsa 5 min cat te rogi si poti citi un pasaj din Biblie ai sa vezi ca o sa te simti mult mai bine si somnu o sa iti fie linistitor. Daca vrei sa mai vb ma gasesti pe mess pavelcanpeanu. Si nu te teme crede in Dumnezeu!

| FlyAgaric a răspuns:

Nu prea am inteles faza cu cositorul, sfatul meu este sa lasi religia deoparte si sa mergi la un neuropsihiatru.

| FlyAgaric a răspuns:

Zi-mi te rog care e faza cu cositorul.

| Storcl a răspuns:

Si mie imi este teama de intuneric si imi imaginez ca o creatura intunecata care ma priveste din umbra, insa eu am 14 ani.Probabil esti tu putin mai fricos, dar nu este nici o rusine.Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un psiholog sa te scape de fobia de intuneric.

| Ecbert a răspuns:

Chiar dacă au trecut 4 ani de când ai pus întrebarea, eu tot vreau să răspund. Ce cred eu ca ai avut cand erai mic este somnambulismul. Inițial credeam ca e vorba de sindromul Alice în tara minunilor care te face să vezi lucrurile mai mari sau mai mici decât în realitate. Partea cu tremuratul poate pentru ca ai visat ceva și ai uitat, energizante, cafea, ciocolată multă înainte de somn. Modemul emite niște unde. S-a dovedit ca undele alea pot să te deranjeze în somn. Eu înainte să dorm îmi scot routerul din priză. Am și eu prieteni somnambuli. Mi-au povestit ca aproape omorau pe cineva din casă cu ei. Uneori e periculos alte-ori amuzant. Câteodată săreau geamul și cadeau jos și se trezeau afară laughing locuind la casă, nu cred ca pățea mare lucru. Nu dormea la etaj. Sper ca te-am ajutat! Noapte bună! Aș vrea să îmi povestești coșmarurile tale.

| dragoss01 explică:

Deci,,privirea respectiva" aparea si disparea in functie de cat de tare ma concentram. Cel putin asta la inceput :-

| dragoss01 explică:

Deci,,privirea respectiva" aparea si disparea in functie de cat de tare ma concentram. Cel putin asta la inceput. Eram in camera cu fratemiu. Adica dormeam in aceeasi camera. Daca eram singur nu stiu ce se intampla cu psihicul meu. Deci privirea respectica aparea si disparea. Ba vedeam normal ba,, anormal". La un moment dat vedeam normal. Apoi timp de vreo cateva minute am vazut numai,, anormal". Am incercat sa ma obisnuiesc cu,, privirea" respectiva si sa invat sa nu-mi mai fie frica de ea pentru ca nu avea ce sa-mi face. M-am descurcat binisor in ciuda faptului ca imi era frica putin. Apoi,, privirea a disparut timp de 10, 15 minute. Apoi a a aparut iar insa parea ceva mai intensa. Imi mentineam calmul insa deodata inima a inceput sa-mi bate din ce in ce m-ai repede cu toate ca, repet, eram calm. Atunci cred ca m-am panicat si am aprins repede becul si l-am trezit repede pe fratemiu. Nu i-am spus ce se intamplase. L-am intrebat daca pleaca cu masina la servici si la ce ora. Vroiam sa vorbesc cu cineva din cauza fricii. Apoi m-am dus in camera parintilor si i-am spus mamei ce,, privirea" aceea a revenit.Am fost destul de dezamagit atunci cand am vazut cat de mult nu-i pasa. Spunea ca e din cauza calculatorului insa nu este asa. Cand eram mic nu aveam calculator si avea,, privirea" aia. Deci nu ma pot baza pe ei. Si sunt destul de speriat pentru c anul vreau ca si in seara asta sa vad la fel sau mai rau sa ma trezesc in alta camera tremurand de frica din nu stiu ce cauza. Maine am religia si o vorbesc cu doamna despre chestia asta. O sa vorbesc si cu preotul de la biserica de unde sunt. Insa va rog cei care aveti cunostinte in domeniu sau ati mai auzit cazuri asemanatoare sa-mi spuneti ceva. Nu stiu ce. Sfatuiti-ma ceva sau, nu stiu. Cu siguranta o sa spun Tatal Nostru inainte de culcare si cu siguranta nu o sa adorm atat timp cat inca mai am energie. In cazul in care cineva a citit tot ce am scris il rog sa scrie ceva. Orice!

| dragoss01 explică:

Cine vrea sa ajute.

| dragoss01 explică:

Nu vad ca un binoclu tinut invers. Este greu de explicat. Insa asta este prima etapa straight face. In cea de-a 2-a ma trezesc in alta camera speriat de moarte straight face