| Gramisteanu_Adrian_1993 a întrebat:

Am un Golf 4, 1.4 16V benzina.
Am avut problema ca atunci cand incercam sa bag in viteza, sau chiar atunci cand incercam sa calc ambreiajul sa-mi moara motorul instant.
Am descoperit recent, ca problema se invarte in jurul electrovalvei din canistra de carbon.
Daca voi lasa firul(supapa) tras putin mai in spate, doar sa prinda putin aer... dupa cum am atasat in poza de mai jos... atunci nu am nici o problema si merge perfect. Daca imping acest fir in intregime atunci cand incerc sa bag in viteza moare automat motorul.
Imi poate da cineva un sfat, o idee?
Imagine atasata este urmatoarea:
https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/......5223_n.jpg

3 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

O prima idee ar fi aeriseste instalatia si completeaza cu lichid de frana apoi fa cateva pedale, ridica pedala sus de tot cu mana, poate fi un gol de aer si nu se apasa complet.

| Gramisteanu_Adrian_1993 explică (pentru Ensiferum):

Am completat recent cu lichid de frana, iar problema s-a accentuat pentru putin, imediat si-a dat drumul si a functionat corect.
In cazul aerisirii voi lua in considerare.
Poate exista si o alta cauza?

| Ensiferum a răspuns (pentru Gramisteanu_Adrian_1993):

Nu cred, A prins aer, totuși ar trebui aerisit pe viitor.