| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon Nokia 6303 si aveam cod de blocare la taste si l-am uitat( imei :359333/03/886142/5). Cum pot sa-l deblochez?

6 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Decia ai telefonul blocat sau deblocat, pentru ca este foarte mare diferenta...
Daca este blocat, ii reinstalezi softu; Daca este deblocat ii dai revenire la setarile din fabrica. Atentie. la amandoua variantele trebuie sa iti salvezi ce ai in memoria telefonului, altfel o sa pierzi ce aveai acolo. Bafta!

| cosmin23a a răspuns (pentru alecx4music):

Cum pot sa schimb softu, ca nu imi primeste cablul de date, imi spune sa deblochez intai tastele?

| alecx4music a răspuns (pentru cosmin23a):

Este mai complicat cu schimbarea softului. Daca nu esti in tema cu ce faci, risti sa il strici definitiv. Ai mare grija.

| 1nique a răspuns:

Salut! Asta am facut si eu acum mi-am deblocatat telefonul pentru ca facusem aceeasi greseala tongue.Prima oara apeleaza dupa un alt telefon care are credit si nu e in gratie *100# apoi selectezi punctul "7-Servicii si PUK" dupa selectezi punctul "9-PUK" apoi dai pe punctul "1-PrePay" si dupa iti introduci numarul de telefon si iti apare puk-ul. Sper ca te-am ajutat eu asa am rezolvat si sper la o funda + vot!tongue

| bitgsm a răspuns:

Sa inteleg ca nu poti intra deloc in telefon? Daca, da, se poate rezolva dar pierzi datele de pe telefon.Inchide telefonul -scoate bateria- pune-o inapoi si dupa tine apasat pe tastele.steluta.3. tasta de apel.si butonul power.Le tii pe toate apasate pana se termina procesul de formatare al telefonului.Atentie,sa nu lasi tastele pana nu se termina de formatat.Daca nu functioneaza din prima, mai incearca pana reusesti.Daca formatarea a functionat, telefonul iti va da sa alegi.orasul. tara... Cealalta varianta de a scoate parola functioneaza doar in cazul in care poti lucra cu tastele.Cu telefonul deschis tasteaza *7370# sau *7780#.dupa care iti cere codul de securitate care este 12345 (doar daca nu a fost schimbat)si telefonul va revani la setarile din fabrica.Bafta si sa ma anunti cum evolueaza

| Costel_Cosmin_Mate_1990 a răspuns:

Am un Nokia 6303 si mi-am uitat codu de pe taste si nu stiu cum sa-l deblochez