| Edmonds2342 a întrebat:

Am văzut la un prieten la mașină ca i-a apărut o avertizare în bord cum ca temperatura din masina a ajuns la 4 grade celsius. Intrebarea mea e, ce se întâmplă la 4 grade?

Răspuns Câştigător
| DennisW a răspuns:

Temperatura externa de 4 grade, exista riscul de formare a poleiului.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate temperatura externa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine întreaba pe cineva in domeniu, la servisuri auto, ei clar stiu.

| JackR a răspuns:

Anomalia termica a apei, se "intampla" la 4 grade!

| Edmonds2342 explică (pentru JackR):

Și care e aceasta anomalie?

| JackR a răspuns (pentru Edmonds2342):

Pentru toate substantele, mai putin pentru apa, densitatea scade odata cu cresterea temperaturii. Dar apa are asa numita anomalie termica, adica are cea mai mare densitate la 4 grade Celsius. Daca temperatura scade sub 4 grade, densitatea aoei scade (ghate pluteste), daca creste peste 4 grade, densitatea scade din nou. Consecinta directa: in rauri, lacuri etc. cu adancimi maxime in jurul a 15-20 de metri (dincolo de aceasta adancime, intervine in ecuatie si presiunea hidrostatica), stratul de apa de pe fund are 4 grade si, cateodata, un strat superior poate sa fie mai rece.