| alexandrandra2 a întrebat:

Am vazut un caine care are o rana foarte urata la gat si ii atarna pielea. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| dia_2587 a răspuns:

Mai bine il duci la un veterinar decat sa-l tratezi tu acasa. Cel mai probabil va incerca sa-i elimine tesutul de piele mort printr-o interventie chirurgicala sau ii va pune niste pansamente sterile imbibate intr-o solutie salina si astfel cand ii va schimba pansamentul se va desprinde cat de cat tesutul mort pentru a putea preveni infectiile. De fapt asta e cel mai important lucru, sa nu se infecteze. Multa stima ca doresti sa ajuti un suflet nevinovat si multa bafta sa se vindece cat mai repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-l duci la veterinar
sau daca crezi ca vrei sa-l doftoricesti tu sa-i speli rana cu apa oxigenata si sa-i pui antibiotic crema pe rana si sa-l ti intr-un loc uscat si sa-i dai manacare si apa si sa astepti sa se vindece si sa-i cada tesutul uscat
dar mai bine du-l la veterinar

| Cathy a răspuns:

Cu siguranta trebuie dus la veterinar! Dar daca nu ai posibilitatea chiar acum il poti da cu spirt pe rana si sa il bandajez