| NoBodyCareAboutMeOrYou a întrebat:

Ieri dupa un dus, am luat niste betisoare de urechi, si mi s-a infundat urechea dreapta... cand incercam sa o desfund, ma durea din ce in ce mai tare partea de jos a urechii. Sa fac o vizita la un ORL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o idee mai mult decât bună, să faci o vizită la O.R.L., bine este să-i ceri să-ți facă și o audiogramă.
Pa, pa.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Legiuitoarea):

Am rezolvat pe jumatate problema, am stat cu castile pe urechi cu muzica, vreo 2-3 ore, si a inceput sa imi treaca big grin. Tot voi face vizita la un O.R.L, deoarece sunt ingrijorat de asta...

| Fatamuntilor a răspuns:

Neaparat.Ti-ai impins ceara. Mergi la medicul de familie si cere trimitere la ORL..Cu un fel de seringa si apa calduta va scoate dopul de ceara din urechi.Nu dureza mai mult de cinci minute.

| zurick a răspuns:

Salut! Da neaparat sa-i faci o vizita.El va sti cum sa te ajute inainte sa se agraveze.Pa,pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,chiar te incurajez sa faci o vizita la ORL.
Te pup!

| VladGH a răspuns:

Poti sa faci si o vizita, de obicei durerile astea se provoaca si de la putina raceala sau te-a tras curentul pe undeva.

| n1445 a răspuns:

Bineinteles! nu lasa situatia sa se agraveze.

| AiLaiX a răspuns:

Nu cred ca este ceva grav, si mie mi s-a intamplat. Trece dupa vreo 3 ore sa spunem. Fii mai delicata data viitoare big grin

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru AiLaiX):

Delicat*, si nu mi-a trecut de ieri happy...

| PasareaDodo a răspuns:

DA.

| MineaStefan1952 a răspuns:

Ma numesc MineaStefan1952 si va rog sa ma ascultati : Dure de ureche este cea mai dureroasa pentru ca sunteti sensibil va rog ca inainte de baie sa va puneti in urechia dreapta un tanton de vata si apoi faceti baie, dupa care ieti din baie si fa stergeti cu prosopul apoi scoteti tanponul de vata. Acesta faceti permament.
La revedere.