| antyk a întrebat:

Ar putea cineva sa-mi argumenteze cineva logic, ce este mai avantajos, un metru ster de lemne subtiri sau mai groase?

2 răspunsuri:
| dracidus a răspuns:

Mai avantajos ar fi sa fie mai groase deoarece metrul ster inseamna ca tu faci un cub de lemne, pe dimensiunile 1X1X1 (1=1metru). Insa, metrul ster inseamna ca e gramada de lemne, ceea ce inseamna ca raman goluri. Deci, daca lemnele ar fi mai groase, inseamna ca ar fi mai putine goluri.

| 0vidius a răspuns:

Dracidus a explicat matematic numai ca daca vrei sa cumperi lemnele pentru foc nu le lua exagerat de groase ca sunt greu de despicat si daca platesti pe cineva ca sa le despice sa le taie o sa te coste mai mult decat daca le luai potivite dar sa nu fie nici prea subtiri.