| anonim_4396 a întrebat:

Are ceva daca fumezi cand esti racit?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din propria experienta - iti trece mai greu raceala. Sanatate!

| anad a răspuns:

Fumul de tigara irita mai tare mucoasa nazala si caile respiratorii, inclusiv plamanii.

| rael a răspuns:

Chiar daca nu ai nimic, nu e sanatos sa fumezi!
Cu atat mai mult cand esti racit, caile respiratorii sunt mult mai sensibile si fumand, nu vei face decat sa te simti mult mai rau.
Ar fi bine macar acum sa nu o faci, daca nu poti renunta de tot.
Citisem la un moment dat pe undeva, ca 20 de minute dupa o tigara, sistemul de autoaparare al cailor respiratorii este complet blocat datorita noxelor din tigari...

| caramelagurl33 a răspuns:

Un singur lucru, plamanii sunt afectati dublu!

| kiss1 a răspuns:

Nicotina este cea care dă dependenţa: fumătorii se pot lăsa cu greu de fumat. Tot nicotina este cea care determină îmbolnăvirea arterelor. Este vorba de apariţia anevrismului disecant de aortă, ce însemnă afectarea gravă a peretelui celui mai mare vas de sânge rezultând dezlipirea straturilor peretelui vascular, cu posibilă rupere şi moarte.

| alina_3921 a răspuns:

Eu nu fumez, dar din logika mea exista un risc de 2 ori mai mare pentru sanatatea ta.

| Alexa_Alexandrel_2000 a răspuns:

Ai sa faci TBC (tuberculoza) ai sa vomiti sange etc... big grin bafta