| AstaMik2 a întrebat:

Are cineva baremul de la evaluarea nationala 2012 sau la subiectul II exercitiul 3 ce era:a, b sau c
Funda!

Răspuns Câştigător
| Tobiii a răspuns:

2 raspunsuri nu se pot da, deoarece o propozitie nu o poti lua cum vrei tu si sa ii schimbi oridinea dupa cum te duce capul. Si eu am dat azi evaluare, si am ales subiectiva, deoarece am stat si am analizat ce si cum. Sa zici ca are 2 variante e ca si cum la mate ai avea 2+2 si rezulatul ar fi 4 dar si 6. Era un ex. capcana care ii separa pe cei buni de cei si mai buni. Sincer nu ma intereseaza daca se puncteaza amandoua, atata timp cat eu stiu ca am facut corect nu imi pasa de ceilalti, dar totusi nu ar fi corect, ei sa primesca punctaj pe ceea ce au gresit si sa umfle iar mediile liceelor cu cel putin 30 de sutimi. Daca era corecta predicativa crezi ca se mai facea atata tam-tam?

3 răspunsuri:
| Love0and0Smile a răspuns:

Problema este ca e o adevarata dilema pe aceasta tema. sunt multi care zic ca C dar si mai multi care zic ca B. dar asa ceva e de clasa a 8a? daca si profesorii se contrazic? mii de copii si parinti au semnat o petitie prin care se cere revizuirea baremului de notere si ar tb puse amandoua corecte

| MichelleIvanovi a răspuns (pentru Tobiii):

Exact. La examen nu a cerut in cerinta sa schimbi ordinea propozitiei, ci sa spui exact care e subordonata din prima propozitie, nu sa o schimbi tu si sa faci un bors. Eu nu sunt de acord sa se puncteze si varianta b) ca vai unii se oftica ca au pus gresit, e problema lor cum au analizat si poate unii profesori nu sunt destuli de pregatiti la romana de zic predicativa happy

| Tobiii a răspuns (pentru MichelleIvanovi):

Te aprob! laughing

| Tobiii a răspuns (pentru Love0and0Smile):

2 raspunsuri nu se pot da, deoarece o propozitie nu o poti lua cum vrei tu si sa ii schimbi oridinea dupa cum te duce capul. Si eu am dat azi evaluare, si am ales subiectiva, deoarece am stat si am analizat ce si cum. Sa zici ca are 2 variante e ca si cum la mate ai avea 2+2 si rezulatul ar fi 4 dar si 6. Era un ex. capcana care ii separa pe cei buni de cei si mai buni. Sincer nu ma intereseaza daca se puncteaza amandoua, atata timp cat eu stiu ca am facut corect nu imi pasa de ceilalti, dar totusi nu ar fi corect, ei sa primesca punctaj pe ceea ce au gresit si sa umfle iar mediile liceelor cu cel putin 30 de sutimi. Daca era corecta predicativa crezi ca se mai facea atata tam-tam?