| Marina_Mary_1968 a întrebat:

Are dreptul o firma ce face verificarea la gaz sa-ti puna sigiliu pe contor din diferite motive mai mult sau mai putin valabile daca nu este distribuitorul/furnizorul de gaze cu care ai contract?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are voie, daca constata ca instalatia ta are defectiuni care te pun in pericol sau pun in pericol pe altii.

| Marina_Mary_1968 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum imi pun sigiliu daca nu-i las sa intre in casa? pot sa puna sigiliu pe contor jos daca eu nu i-am lasat sa intre in casa dar ei stiu ca iscirul meu a expirat? cum au ei informatii despre perioada de valabilitate a iscirului meu? cum pot ei sa puna sigiliu pe contorul din scara daca nu sunt compania de gaze care furnizeaza gazele? umbla mai nou la mine pe scara firme de la diferite companii de gaz, care nu sunt totuna cu furnizorul si se ofera sa faca iscir