| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu,de unde pot sa cumpar o platforma de lemn pe care se pune scaunul de la birou ca sa iti inalti pozitia la masa sau pentru mine la mouse,stau cu cotul in jos din cauza ca scaunul de pc nu se inalta la nivel cu masa si incepe sa ma doara incheietura,am mai vazut prin case pe la oameni si nu stiu daca sunt facute la comanda sau se gasesc undeva de cumparat, ce am vazut eu erau din pal.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sa-ti explic INALTIMILE NORMALE ale mobilierului de birou, fata de persoana care lucreaza pe scaun:
- scaunul trebuie sa fie la inaltimea astfel reglata, ca genunchiul si gamba sa incheie un unghi intre 80-90 grade, iar talpa piciorului sa fie culcata pe podea.
- masa de birou trebuie sa aiba o astfel de inaltime incat cotul omului, strans langa corp, sa fie la inaltimea planului superior al mesei de lucru, cand omul sta cu spatele vertical. Este admisa o toleranta de pana la 10-12cm, preferabil in sus.
- scaunul sa fie stabil, dar sa se poate roti si deplasa usor (vezi scaunele ergonomice de birou rotative, reglabile in inaltime si a unghiului spatarului).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este periculos sa pui scaunul pe o asemenea "cutie", pentru ridicare.
Cel mai indicat este sa-ti cumperi un scaun ergonomic (pentru acasa) sau sa ceri unul de la conducerea firmei /scolii (este obligatoriu dpdv Protectia Muncii).

Pentru acasa este mai indicat sa schimbi picioarele scaunului, sa fie mai inalt.

| Tudy000 a răspuns (pentru Bula):

Am deja un foarte inalt scaun de gaming de las Inaza, problema e ca "biroul" meu este o masa din aceea festiva cu aripi, si cam e o diferenta de vreo 10-15 cm intre cotiera scaunului si nivelul mesei...

| Tudy000 a răspuns (pentru Bula):

Bine man, m-ai lamurit de nu mai pot, am sa fac pe dracu in 4 sa-mi schimb masa, asta e singurul lucru care m-ar ajuta.

| Bula a răspuns (pentru Tudy000):

Sa-ti explic INALTIMILE NORMALE ale mobilierului de birou, fata de persoana care lucreaza pe scaun:
- scaunul trebuie sa fie la inaltimea astfel reglata, ca genunchiul si gamba sa incheie un unghi intre 80-90 grade, iar talpa piciorului sa fie culcata pe podea.
- masa de birou trebuie sa aiba o astfel de inaltime incat cotul omului, strans langa corp, sa fie la inaltimea planului superior al mesei de lucru, cand omul sta cu spatele vertical. Este admisa o toleranta de pana la 10-12cm, preferabil in sus.
- scaunul sa fie stabil, dar sa se poate roti si deplasa usor (vezi scaunele ergonomice de birou rotative, reglabile in inaltime si a unghiului spatarului).

| armiaso a răspuns:

Fa-ti la comanda, nu prea este un standard, avand in vedere ca fiecare om e diferit.