| luminitaandra a întrebat:

As vrea si eu va rog pasii la aceasta problema daca puteti sa ma ajutati : 100 g solutie de concentratie x%H2SO4 reactioneaza cu 13 zinc. sa se determine valoarea lui x.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Luminita, ca sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta, mai intai ar trebui sa vezi masa de acid ce reactioneaza cu 13 g Zn, pe baza ecuatiei reactiei. Apoi stii si masa solutiei si gasesti usor concentratia procentuala, aplicand formula. Bafta!

1 răspuns:
| Brâncuşi a răspuns:

Nu e chiar aşa greu, dar nu prea avem voie să ne rezolvăm temele aici... făceam şi eu la probleme, la chimie, adoram formula H2SO4 acid sulfuric sau vitriol.