| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pusa intr-o dilemă mare. Sunt fata, am aproape 19 ani si nu simt nicio atracție sexuală sau emoțională față de băieți sau fete. Am studiat toate categoriile LGBT si ma regăsesc cel mai mult in categoria de asexuală. Dacă vă întrebați nu, nu m-a rănit nimeni in ultimul timp, chit ca am cunoscut o grămadă de persoane foarte plăcute atat fizic cat si mental, dar nu pot trece de stadiul de prietenie, ma imaginez intr-o relatie cu persoana respectiva si parca totul e sumbru si chiar nu pot sa simt dragoste sau compasiune pentru cineva. Vreau va rog sa îmi spuneți ce sunt de fapt. Din cate am înțeles eu sa fii asexual înseamnă sa nu simți o atracție sexuală fața de cineva, dar pe lângă asta eu nu simt nimic fața de cineva, nu numai dorința sexuală, din cate stiu persoanele asexuale sunt totuși atrase pe plan sentimental de parteneri, dar eu nu simt absolut nimic. Nu stiu unde ma încadrez.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Cum exista asexuali exista si aromantici. Cineva poate fi si asexual si aromantic in acelasi timp.
Sau poate inca nu a gasit baiatul sau fata de care sa se indragosteasca.

Dragostea poate fi la prima vedere sau poate sa nu fie. Pana la urma iubirea inseamna acceptarea neconditionata a celuilalt.

Poate cauti perfectiunea? Poate iubesti pe cineva care nu exista? Poate doar pretinzi ca nu poti iubi.

Ai putea sa explorezi fricile tale, perfectionismul, traumele, stima de sine, nevoile tale. Un psihoterapeut te poate ajuta in aceasta aventura.

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru seth2016):

Îți mulțumesc enorm. Cu siguranță mi-ai deschis într-adevăr ochii și îți voi urma sfaturile.

| seth2016 a răspuns (pentru Jsnsgjansbznzzbdb):

Cu placere.

| LoveSleep a răspuns (pentru seth2016):

Bine ai revenit!

| seth2016 a răspuns (pentru LoveSleep):

Hey, bine te-am regasit happy.

16 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tu nici n-ai trecut bine prin viață și deja te iau frisoanele la gândul măritișului laughing
Daca aveai 30 si simțeai asta, era o problemă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

La 19 ani deja este destul de adulta ca sa poata sa analizeze aceste probleme.

| Catrice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Așa o fi, copilule.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Copil cu copii.

| Catrice a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bun așa.
Daca ai știi cate n-am văzut d-astea de 17-18 ani care erau 'vai ca pe mine nu ma atrag băieții ca sunt nu stiu cum și mai bine singura toată viata' si pe la 25 toate erau măritate si cu copii laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Catrice):

Sunt tot felul de personagii. Se observa mai pregnant in randul femeilor.
1. Am cunoscut o fata cam de aceiasi varsta ca mine. La inceput venea la mine in garsoniera ca vecina, apoi am iesit cu ea. Dupa ceva timp am incercat sa o seduc, dar mi-a raspuns ca ea nu vrea sa faca sex pana la casatorie. Credea ca nu stiam ca mai se trasese cu vreo doi.
2. Aveam o cunostinta care atunci cand era fata rosea tot si ne cerea sa nu folosim expresii porno. Imediat dupa ce s-a casatorit era mereu cu organele genitale, in special ale sotului in gura. Ma refer cand vorbea.
3. Am avut o conostinta care vorbea atat de vulgar ca cine o auzea zicea ca este o vampa. La momentul potrivit am descoperit ca era virgina.
Am dat doar trei exemple, dar in munca si viata mea am descoperit multe.

| Sofer a răspuns:

Ieși cu băieți și fete și o sa îți descoperi orientarea.

| Andrei55331 a răspuns:

Ai putea fi si psychopata, sunt acelasi simptome.

| seth2016 a răspuns (pentru Andrei55331):

Diagnosticul de psihopatie (nu psychopatie) nu mai exista decat in filme. Tulburarea de personalitate antisociala, cu sau fara trasaturi psihopatologice este definita ca un "model pervaziv de ignorare si incalcare a drepturilor altora, care incepe in copilarie sau adolescenta".
Dar, de ce sa nu scrii tu o rautate daca poti. Cine e antisocial? Think again.

| Andrei55331 a răspuns (pentru seth2016):

Of, fiecare cuvant pe care l-ai scris este gresit, informeaza-te inainte sa scrii ceva, in primul rand se scrie si psychopat, dar asta nu conteaza, Zici ca psihopatia exista doar in filme? conform unor studii 1 din 100 oameni sunt psihopati. "Tulburarea de personalitate antisociala" ce ai spus tu aici este complet fals, "ei" sunt de fapt foarte sociali, nu urasc grupurile, sunt chiar foarte, foarte prietenosi, zambareti, stiu cum sa intre intr-o multime si sa faca pe toata lumea sa se simta bine, permitandu-le mai tarziu sa faca ce vor pentru ca nimeni nu ar suspecta pe cel mai cool tip din incapere. Stiu sa manipuleze si au foarte mult succes, de acea cei mai multi dintre ei sunt directori, sefi, etc. oameni 2.0 ca sa spun asa. (mai sunt foarte multe de spus dar nu stau sa fac roman aici, plus ca imi pierd timpul)

| seth2016 a răspuns (pentru Andrei55331):

Draga Andrei55331,

Tu faci o confuzie intre ce crede lumea ca sunt psihopatii si ce spune stiinta ca sunt.

Interesanta descrierea ta hollywoodiana de tip "cel mai cool tip 2.0 din cartier" insa nu are nimic de a face cu psihiatria sau psihologia. Psihopatii sunt cool, inteligenti si prietenosi doar in filme. In realitate sunt cam agresivi, impulsivi si fara o inteligenta iesita din comun. Nici oameni de succes nu sunt, dar e posibil ca unii oameni de succes sa aiba niste trasaturi antisociale. Trasaturi insa nu inseamna "psihopat".

>> conform unor studii 1 din 100
Datele tale despre prevalenta (procent dintr-o populatie) nu corespund realitatii. Raportat la populatia generala cifrele sunt altele.

>> cei mai multi dintre ei sunt directori, sefi, etc.
Faci o confuzie din nou sau nu stii despre ce vorbesti. In general persoanele cu trasaturi antisociale nu sunt buni manageri si/sau lideri asa ca foarte putini ajung pe functii de conducere.

| Andrei55331 a răspuns (pentru seth2016):

Mda. deci eu fac o confuzie, tu stii mai bine ca oameni de stiina, esti cel mai destept om din lume, am inteles. Aici se incheie aceasta discutie inutila.