| IIonut177 a întrebat:

Ati comandat vreodata artificii si petarde de pe siteuri? Daca da, ce site uri ati folosit? Ai nevoie de ceva autorizatie? Am auzit la cineva ca a comandat fara autoriztii sau chestii. Si n-a avut probleme.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Petarde gasesti pe publi24, vin stau o ora si pleaca, a dar tu te-ar referit la alt tip de petarde.
Din cate stiu eu artificiile si petardele alea de fac bum-bum tare si-s ca niste grenade sunt interzise prin lege, asta este si motivul pentru care cei care sunt prinsi ca le vand li se confisca si deschide dosar penal, ca in seara de Revelion toti arunca asta e partea a doua-a atunci nu se mai complica nimeni sa verifice pe nimeni.

| IIonut177 explică (pentru Simpatic):

Stiu ca sunt interzise dar altfel nu mi explic cum fac uni rost de ele. Ce faci ca nu te duci in paiata si pleaci cu 10 tip uri de petarde si artificii mai mari in geaca. Se vede ca ai ceva. Deci nu stiu de unde isi fac uni colectii de artificii. Unde stau eu deja au dat uni de cateva ori cutii d alea de artificii.

| Simpatic a răspuns (pentru IIonut177):

Iti zic un pont politia de frontiera este corupta, asa ajung pe piata cei care vand pocnitori si petardewinking daca controalele ar fi pe. bune nu ar trece cu petarde dar cand oamenii sunt corupti ni ai ce sa le faci decat sa te rogi sa se intoarca impotriva lor sa le dea lor auzul jos o petarda de asta sai sa le scoata lor ochiul una, ca merita.

| User23434 a răspuns:

Nu te complica cu site-uri, nu cred ca ai autorizație și poate te trezești cu politia la ușa. Banii în buzunar, și în piață/bazar. În perioada asta cei care vând țigări de contrabanda, vând de obicei si petarde/artificii. Întreabă un valutist ceva, un țigan de pe acolo rolling on the floor)