| bitsyboom111 a întrebat:

Ati fost vreodata cu avionul? cum este? ce senzatie ai? ce trebuie sa faci cand ajungi la aeroport? eu nu am fost niciodata si as vrea sa stiu deoarece la vara voi pleca din tara.

5 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

E naspa rau cand decolezi
zici ca esti un fulg ce pluteste, si pe deoparte ti se face si rau.

| αŁз a răspuns:

Dahappy am fost si la inceput nu e asa de bine. adica pe mine m-a durut capul.sicksi e superblove struck

| fatalitytpu a răspuns:

La primul zbor te poti simti rau dar la al doilea sunt sanse mari sa nu-ti fie rau. un zbor placut

| clauss a răspuns:

Vrei detaliat ce trebuie sa faci s au senzatia pe care o ai?, hai sa incep cu a doua, mie unul mi a placut, e misto cand decoleaza, te lipesti cu spatele de scaun si asa ramai pana se pune pe linia de plutire si bineinteles ca o sa ti se infunde urechile o perioada, dar este placut

| MissSunshine_9230 a răspuns:

In principiu e dragut sa zbori cu avionul. Pentru prima data poate o sa iti fie si putina frica (eu tin minte ca m-am rugat la toti sfintii sa nu cada happy ). Poti sa simti o oarecare senzatie de greata in avion si o sa ti se infunde urechile din cauza presiunii. In ceea ce priveste regulile din aeroport acestea sunt simple - fara prea multe lichide (gen parfum, spray, creme etcc), obiecte ascutite, inflamabile, arme si alte d-astea in bagajul de mana (cel pe care il iei cu tine in aeroport) - acesta are o dimensiune de maxim de aproximativ 50 cm cu 40 cm(dar trebuie sa te uiti pe site-ul companiei de unde iti iei biletele ca sa stii exact dimesiunile). De asemenea, daca ai laptop, aparat foto digital sau alte chestii de genul acesta trebuie sa le cari doar in bagajul de mana (altfel risti sa le gasesti zdrobite) si sa le scoti intr-un cosulet separat atunci cand te duci la check-in. Ar fi preferabil sa fii imbracat/a cat mai lejer fara chestii metalice (de genul inele, curele, lanturi) pentru ca o sa te puna sa le dai jos si nu merita efortul doar pentru a fii fashion happy. Am uitat - inainte sa te duci la check-in trebuie sa iti iei biletul (trebuie sa ai la tine buletinul/pasaportul si o copie a mail-ului pe care ti l-au trimis ei dupa ce ai luat biletul online). O sa vezi pe ecranele din aeroport de unde trebuie sa iti iei biletul (e afisata compania, destinatia si ora la care pleaca avionul). De unde iti iei biletul o sa lasi si bagajul de cala (in cazul in care ai unul). Acesta nu trebuie sa depaseasca o anumita greutate (la unele companii e 10 la aletel 15 - trebuie sa te uitii pe site-ul companiei de unde ti-ai luat biletele). Sa fii foarte atenta deoarece unele companii (in special cele de low cost) nu au bagajul de cala inclus in pretul biletului si daca vrei sa il lasi trebuie sa platesti in plus (tot de pe site-ul lor poti afla sau de la informatii clienti) iar pentru cele care il au inclus daca depasesti kg admise, de asemenea trebuie sa platesti. Si sa inchei, dupa ce treci de check-in mergi la control pasapoarte (o sa iti indice sagetile sau poti intreba pe cineva care lucreaza acolo unde e) apoi mergi la poarta ta de imbarcare (este scrisa pe bilet) iar in dreptul ei o sa vezi, de asemenea, un ecran pe care scrie compania, zborul, destinatia, ora de plecare si alet d-astea. O sa vina acolo cineva, o sa verifice biletele, o sa-ti ureze drum bun, te urci intr-un autocar, te duci la avion (unde trebuie sa prezinti iarasi partea de bilet ce ramane la tine si pasaportul), ti se ureaza,, bine ai venit la bord!" iti cauti locul (e scris sus, langa comaprtimentul de bagaje), iti lasi bagajul, te asezi pe scaun, te faci comoda, iti legi centura si cam asta e tot happy
P.S. - nu uita sa ajungi din timp la aeroport ca daca se inchide check-in-ul ramai si cu bilet luat, si fara bani inapoi, si fara sa ajungi unde iti doresti. In princiupiu daca check-in-ul incepe la 11:00 si se termina la 11:40 incearca sa ajungi acolo la 11:00 nu la 11:30 happy.