| Nume6 a întrebat:

Ati putea va rog frumos sa imi spuneti care e schema de calcul a salariului?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este simplu.
Din totalul venitului tau lunar (brut) se scad:
- contributiile la stat (impozit de venit + asigurari sociale + fond de pensii)
- eventualele rate lunare (de credite la banci, cumparare bunuri etc.)
- pensiile de intretinere si alte plati asemanatoare

Ce-ti raman (daca raman) vor fi banii tai, pe care le poti cheltui.

| Nume6 explică (pentru DoarBogdan):

Nu...schema adica cum se obtine salariul net scăzând contributiile: sanatate, pensie, deducere personala, sporuri chiar nu stiu

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Pai fix asta ți a dat

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nume6):

Pai asta scrie si acolo, in dreapta happy

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de la companie la companie cum îți calculează salariul, dacă la asta te referi

| KR0NSTADT a răspuns:

Aș putea. Dar, mai bine caută cu Google.