| iovangeo a întrebat:

Avand in vedere ca Spinoza zicea ca Dumnezeu reprezinta legile armoniei, gen ca nu e un mos cu barba cu super puteri, credeti ca el credea in viata dupa moarte,daca da, atunci ce?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru Spinoza Dumnezeu=Natura (Deus sive Natura). Pentru el sufletul personal piere dupa moarte, dar ideile adevarate continute de el se pastreaza.

| iovangeo explică (pentru doctorandus):

Adica exista viata dupa moarte pentru el sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru iovangeo):

Depinde ce intelegi prin "viata dupa moarte".

| iovangeo explică (pentru doctorandus):

Prinviata dupa moarte eu inteleg o noua viata, altceva ce ar putea?

| doctorandus a răspuns (pentru iovangeo):

Conform lui Spinoza, tu ca persoana nu traiesti dupa moarte, dar ideile adevarate pe care le-ai invatat de-a lungul vietii supravietuiesc etern.

| doctorandus a răspuns (pentru iovangeo):

Si inca ceva: p-ala cu armonia prestabilita il chema Leibniz.