| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee cum pot scoate petele de rugina de pe o pereche de pantaloni?
Am incercat cu sare, zeama de lamaie dar nimic.
Alte idei?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai incercat cu Vanish? Stiu ca suna ca reclama, dar, chiar e eficient.

| AdiSR a răspuns:

Cu Cola-cola ai încercat? Am auzit că scoate ceva pete dar nu am încercat încă.

| EUSIATIT a răspuns:

Foarfeca altceva nu functioneaza

| frvtel a răspuns:

Cu roarfeca!

| cretzufinish a răspuns:

Pune vanish pe pata si in masina de spalat. Vanish nu contine clor deci este eficient.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Petele de rugină
de pe ţesăturile albe de in sau bumbac se scot cu o soluţie formată din : acid oxalic 10 g, alaun de potasiu(piatră acră) 10 g, oţet 90 20 ml, apă 200ml.

Petele de rugină proaspete de pe suprafeţe mici se îndepărtează prin tamponare cu zeamă de lămâie atunci stoarsă şi prin frecare cu o cârpă albă, după care se spală cu apă caldă şi se clăteşte cu apă rece. În prealabil, trebuie să se facă o încercare pe o porţiune ascunsă a materialului pentru a vedea dacă nu se modifică culoarea ţesăturii.

Petele de rugină vechi de pe şeseturile albe se pot îndepărta folosind acid oxalic sau acid citric sub formă de soluţii de 5-10 %. Soluţiile se încălzesc până la fierbere după care se introduce, pentru puţin timp, porţiunea pătată; uneori tratamentul trebuie aplicat de două sau de trei ori. După dizolvarea petelor de rugină, se spală bine ţesătura cu apă caldă, apoi se clăteşte cu apă rece. O spălare insuficientă ar putea avea o influenţă dăunătoare asupra ţesăturilor de in sau bumbac în sensul că prin contactul prelungit cu acizii scade rezistenţa fibrelor.

Petele de pe ţesăturile albe de bumbac se pot trata cu o soluţie de acid oxalic şi alaun de potasiu (piatră acră) obţinută din : 50g/l acid oxalic, 50 g/l alaun de potasiu şi 10 ml/l acid acetic 60%. Întâi se amestecă primele două componente, după care se adaugă acidul acetic. Petele de rugină de pe ţesăturile de bumbac se pot înlătura şi cu acid clorhidric 2%. porţiunea pătată se umezeşte, după care se tamponează cu acid clorhidric, care dizolvă pata. Apoi se clăteşte cu apă caldă în care se adaugă hidroxid de amoniu (soluţie de amoniac) sau sodă calcinată pentru completa înlăturare a acizilor. În final, se efectuează o limpezire cu apă rece.
Se mai poate folosi zeama de lamaie care se aplica pe pata, se acopera cu o carpa umeda si se calca cu fierul pana se usca complet. La sfarsit se spala bine si se clateste. Daca nu a iesit complet pata, se repeta operatia pana nu se mai vede pata de rugina.
Alte metode:
folosirea unor prafuri: antirugin, ruginol, deruginol, care se gasesc, sper, la unitatile de produse chimice.
Mai ramane sa incerci spray Prewash, Vanish Oxy, praful Cilit Bang ( in apa fierbinte, se introduce rufa patata peste care se presara praful cilit si se lasa 5 minute-se spala si se clateste bine), Sano oxygen Trigger.
Succes!

| Daniel TM a răspuns:

Vanish

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai incercat cu amoniac nu sunt sigura dar incearca nu are ce sa fie rau de obicei amoniacul scoate petele cele mai persistente succeshappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti incerca si venish

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai incercat cu foarfeca? Efectul este garantat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro si Eusiatit...nici sa nu va ganditi la asa cevalaughing
Am dat un sac de bani pe ei.
So... fara foarfec.
Am sa incerc cu Vanish cum mi-au raspuns mai multi userihappy
Sper sa reusesc.
P.S.Nu dau fundahappy Multumeschappy