| anonim_4396 a întrebat:

Bolile din serialele cu medici sunt chiar reale? Si toate procedurile de acolo, sunt SF sau chiar exista? (ma refer la ER, Dr House, Grey`s Anatomy, etc)

2 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Din cate stiam eu, bolile chiar exista, au o echipa de persoane cu experienta in domeniul medical, care au grija ca scenariul sa para cat mai real posibil.
S h i n.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Bolile chiar sunt reale, insa manifestarile acestora sunt duse la extrema. Uite un exemplu: in House M. D. apare un caz de transpiratie cu sange in cadrul unei boli numite febra familiara mediteraneana. In istoria medicala au fost documentate doar doua cazuri de transpiratie cu sange.
Procedurile si analizele efectuate acolo sunt de asemenea proceduri reale. Unele dintre ele sunt duse putin la extrema, practicandu-se doar experimental sau mai putin in contextul bolii respective.
Unele proceduri sunt de domeniul SF-ului in Romania. Unele dintre tehnicile care sunt efectuate in seriale in mod frecvent de orice doctor, sunt efectuate in SUA de catre doctorii specialisti, iar in Romania numai la 2 sectii din toata tara.