| Ibdieb a întrebat:

Buaa, anul viitor fac 18 ani si vreau sa dau de perimis, doar ca mi este foartee fricaa de orass, nu stiu cum o sa învat si stiu ca instructorii o sa tipe la mine daca nu ma misc si înteleg bine… si mai ales la examene am înteles ca politistii sunt foarte durii. ceva sfaturi? La voi cum a fost?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai este simplu, mai amani 1-2-3 ani, pana nu-ti va mai fi frica si vei fi capabila sa inveti sa conduci.
politistii nu sunt foarte duri, doar iti cer s arespecti legea si s aiei decizii de secunde in care trebuie sa faci omanevra corecta si legala, asa cum afc toti soferii care sunt in trafic, fiindca este vital sa nu gresesti, putand sa omori peitonul sau sa provci accident.
Inca ceva: nu este obligatoriu sa-ti iei permis de cirulatie vreodata, daca nu ai tupeu sa conduci si sa stapanest o masina, fiindca un om cu frici de acest gen, este un mare pericol pentru trafic, fiindca se balbaie, nu-i capabil sa ia decizii si atunci proate provoca accidnete grave.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauti si tu un instructor care nu tipa
imposibil sa nu gasesti.
politistului nu ii pasa de tine, te pune sa faci ceva. faci bine, nu ai picat si sanatate

| Dragobeta a răspuns:

E cumva obligatoriu sa ai permis?
Daca stii ca nu ai abilitati, renunta.

| asuari a răspuns:

Hei! Și eu fac școala de șoferi acum, dar să știi că nu e așa de rău. Hai să luăm încetul cu încetul toate temerile tale și să îți explic că nu ai de ce să îți faci griji.

,, îmi este foarte frică de oraș"
-e și normal să îți fie în stadiul în care ești: nu te-ai urcat niciodată la volanul unei mașini, vezi semne pe stradă și nu știi ce sunt etc. frica trece învățândwinking în momentul în care vei începe să faci legislația, vei face ore de condus va fi mult mai bine. te vei simți stăpân pe tine. toate se învățat și toți oamenii din trafic conduc acum pentru ca au învățat.

,, nu știu cum o să învăț"
-sunt foarte multe metode: să citești singur legislația, ore video, cursurile de la de la școală, instructorul îți mai dă sfaturi. mulți se înscriu la școală în clasa a 12-a când au și bacul, deci nu-i așa imposibil.

,, instructorii o sa tipe la mine daca nu ma misc si înteleg bine"
-aici e un subiect foarte subiectiv. instructorul ți-l alegi tu. e adevărat ca sunt instructori ce au un temperament mai calm și alții care poate mai tipa. dacă nu vrei varianta a doua enumerată de instructor atunci începe să cauți unul pe placul tău, care crezi ca se pliază cu modelele oamenilor de la care înțelegi bine. cum îi găsești? căutând. întreba cunoștințe cu ce instructori au făcut, caută în online recenzii despre ei. am văzut ca foarte mulți instructori se postează, mai nou, pe tiktok. chiar te rog să cauți și să vezi cum se comportă la orele de condus. nu-s așa bau-bau toți!
pe mine cand m-a deranjat instructorul meu cu vreo vorbă i-a spus de fiecare dată să nu mai procedeze așa, ci să îmi vorbească altfel. i-am explicat frumos ce mă deranja și cum să facă ca să lucrăm într-un mediu corespunzător. așa ca, îți recomand ca mereu să spui celui de lângă tine ce te deranjează. totul se rezolvă!
dacă nu îți place un instructor, îl schimbi! nu e așa greu.

,, si mai ales la examene am înteles ca politistii sunt foarte durii"
-polițiștii nu sunt duri. polițiștii sunt doar,, realiști". ei te depunctează după un barem standard. nimeni nu te pică ca nu îi place fața ta! te pică că ai atins un număr mai mare decât era necesar!

în concluzie, nu îți mai face atâtea griji de pe acum. ai să vezi că nu e totul așa alb-negru la condus) e chiar frumos.

| Tputpu35 a răspuns:

Nu cred ca o sa tipe la tine, la mine a fost super ok, m-a ajutat si m-a invatat cu toate, mi-a repetat de mai multe ori, in rest cam atat.

| Robert45481 a răspuns:

Salut îți spun din experiența eu am luat permisul recent luna asta pe data de 2 am avut traseul
Emoțiile tale te sabotează ai încredere în tine învață legislația din mai multe surse clipuri pe YouTube aplicații de chestionare, chestionare de pe site-ul oficial drpciv instructorul nu trebuie să țipe la tine deși e mai ok să fie mai "dur" să îți calce frâna pentru că așa "ți minte" foarte bine momentele respective eu am fost martor la o fată care din emoții a picat pentru că nu ținea mașina sub control și nu asculta de indicațiile polițistului dar ea știa legislația a oprit la stop a dat prioritate eu am luat traseul cu 5 puncte greșeală la o parcare latera ceea ce nu e grav învață bine fi atent relaxează-te orele de practică trebuie să fie niște momente de relaxare și să aștepți cu nerăbdare următoarea oră mult succes îți doresc sper că a fost un sfat bun și nu ți-am irosit din timp