| Bogdanmb a întrebat:

Buna,am 17 ani,ma intereseaza daca se poate calatori in strainatate in ue cu avionul,fara parinti, am auzit ca parintii pot imputernici pe cineva de la compania de zbor sa insoteasca persoana minora si sa o ofere la destinatie in aeroport la cineva, se poate sa il ofere daca acesta este o ruda apropiata(unchii,), si ii trebuie si acelei rude act de la notar ca parinti sunt de acord ca la persoana de la compania de zbor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in strainatate, indicand tara si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion. Vor mai indica si persoana la care urmeaza sa stai si acestuia nu-i trebuie alte acte.

| Bogdanmb explică (pentru Ioandelasal):

Ok atunci, mersi mult de raspuns...

1 răspuns: