| Alexandra_Léila_1999 a întrebat:

Am 19 ani, nu sunt salariat, nici studenta, cum fac rost de cardul de sanatate? El nu a fost emis niciodata, nu sunt asigurat. Daca as fi salariat as putea sa fac rost de el? Dar de cardul european de sanatate pot sa fac rost?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă devii asigurata fie prin contribuții ca angajat fie prin plata directa vei obține ambele carduri

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Eu platesc asigurarea de sanatate pentru o persoana care lucreaza in strainatate, in tara fiind fara contract de munca mai mult timp. Suma este de 80 lei lunar.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cine intră în posesia cardului naţional de sănătate?
1.) Persoanele asigurate cu vârsta de peste 18 ani vor primi cardul naţional de sănătate.
2.) Copiii cu vârsta de până la 18 ani beneficiază de servicii medicale gratuite conform legii.
Cum devii asigurat dacă nu ai loc de munca?
Card de sănătate 2018. În situația în care nu realizezi venituri supuse impozitării, dar vrei să beneficiezi de pachetul minim de servicii medicale, deci și de card de sănătate, trebuie să începi să plătești niște bani din urmă. Conform Codului Fiscal valabil în 2018, pentru a obține calitatea de asigurat, cei care nu au avut venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripție privind obligațiile fiscale (adică ultimii cinci ani) trebuie să achite contribuția legală pentru ultimele șapte luni. Suma se ridică la 10% din salariul minim brut pe țară, în vigoare la data plății, înmulțit cu șapte luni. În momentul de față, această sumă se ridică la 1.330 de lei (190 x 7 = 1.330 lei; valoarea salariului minim: 1.900 lei). După ce ai efectuat plata, va trebui să achiți lunar 10% din salariul minim brut pe economie, pentru a-ți păstra calitatea de asigurat. Plata contribuției se efectuează la administrațiile financiare teritoriale (ANAF) în contul unic deschis de CNAS.

Cine e asigurat fără să plătească?
1.) Toți copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 la 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, ucenici sau studenți, și dacă nu realizeaza venituri din munca;
2.) Tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecție a copilului și nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social;
3.) Soțul, soția și părinții fără venituri proprii, aflați în intreținerea unei persoane asigurate;
4.) Persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și cele deportate în străinătate;
5.) Persoanele cu handicap care nu realizează venituri din muncă, pensie sau alte surse, cu excepția celor obținute în baza Legii nr. 448/2006 privind proțectia și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată;
6.) Bolnavii cu afecțiuni incluse în programele naționale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătății, până la vindecarea respectivei afecțiuni, dacă nu realizează venituri din muncă, pensie sau din alte resurse;
7.) Femeile însărcinate și lăuzele, dacă nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe țară.
http://danbrumar.ro/......ntributie/
Multa anatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cardul de sanatate trebuie sa-l aiba orice persoana, doar ca cei care nu sunt asigurati il au blocat. Lamuriri la Casa judeteana de asigurari. Gasesti pe net adresa, telefoane, email-uri. Doar acolo poti primi explicatii concrete si reale.

Răspuns utilizator avertizat