| XenofX a întrebat:

Buna!
am de facut o compunere si sa demonstrez ca balada pasa hassa apartine genului liric
da am cautat si nu-mi da decat la genul epic deci asta inseamna ca nu se poate demonstra ca balada pasa hassa apartine genului lirc nu?
funda :X

5 răspunsuri:
| Jhonny18Villa a răspuns:

Pasa Hassan este o opera care apartine genului epic

| Jhonny18Villa a răspuns:

Are personaje oamenilor d'oh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact. Nu avea cum sa ti se dea sa faci o asemenea demostratie. Opera asta e balada culta, iar balada apartine genului epic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fie o greseala in cerinta temei. Pasa Hassan este o creatie literara epica in versuri de evocare istorica. Este o balada culta, subiectul fiind de origine livresca provenit din traditia istorico- populara autohtona unde ponderea elementelor inspirate din realitatea istorica este mai pronuntata. Demonstreaza ca este epica, nu-i greu.

| Zuzy a răspuns:

Balada este o opera liricawinking stai linijtita si uite planul :
1. Def genului liric
2. tema si titlul
3.comentarea figurilor de stil
4.modul de expunere
5.rima,ritm, masura ( cele 2 sunt valabile decat daca le.ai inv)
6. Eul liric
7.Concluzie