| Al000 a întrebat:

Am gasit o bratara care pare a fii suflata in aur. Cum aflu sigur? Stiam ceva de otet... Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Incearca cu acid sulfuric sau acid clorhidric.De preferat sulfuric.Cumpara niste electrolit pentru bateria masinii.E cam 30%. Pune putin pe partea interioara a bratarii. Daca nu ataca e aur.
Am spus pe partea interioara adica pe partea ce atinge mana, sa nu se vada in cazul in care nu e aur.

| vioricavio a răspuns:

Poti sa o arzi cu bricheta intr un loc... daca e aur nu va avea de suferit. Daca e placata doar se va deteriora si se va decoji in locul respectiv.

| ThisIsIoanaBlack a răspuns:

O bagi in otet. dar sa stii ca daca nu este din aur nu o sa o mai poti purta.
asa ca... pune-o intr-un pahar de otet peste noapte (desi daca nu e aur sigur o sa iti dai seama inainte) si daca poti, foloseste otet alimentar din acela de 9 grade cum era inainte.

| violeta3 a răspuns:

Poti sa o bagi si in apa tare dar chiar si in otet

| Luycik a răspuns:

Uite,dacă are probă, sau poţi să o arzi cu brichetul, dacă e din aur, n-o să păţească nimic dar dacă nu este din aur, o sa vezi imediathappyhappy